Előszó
Ebben a kötetben először a rezgésekkel és a hullámokkal foglalkozunk. Ezt követi a fénytan, a modern fizika, végül pedig néhány csillagászati lecke. Az előző kötetekhez hasonlóan a könyv minden...
Tovább
Előszó
Ebben a kötetben először a rezgésekkel és a hullámokkal foglalkozunk. Ezt követi a fénytan, a modern fizika, végül pedig néhány csillagászati lecke. Az előző kötetekhez hasonlóan a könyv minden fejezete két részre osztható. Az első részben szerepel az adott fejezet tananyaga, majd azok a részek következnek, amelyek a tananyag jobb megértését segítik.
A tananyag legfontosabb részeit vastagbetűs vagy dőltbetűs szedéssel külön kiemeltük. Ezek a kiemelések általában önállóan is értelmes mondatokat alkotnak. Ezeket célszerű az otthoni tanulás során szó szerint is megtanulni, mert pontos ismeretük nélkülözhetetlen a további tananyag megértéséhez.
Az Olvasnivaló olyan ismereteket tartalmaz, amelyek kiegészítik, esetenként elmélyítik az előző részben tanultakat. Itt találjuk az adott anyagrészhez kapcsolódó fizikatörténeti érdekességeket, technikai alkalmazásokat. Általában itt adjuk meg az idegen szavak, kifejezések eredetét és szó szerinti jelentését. Néha itt található meg egy-egy összefüggés, törvény részletes levezetése is.
A Kísérletek címszó alatt az adott fejezethez kapcsolódó kísérletek leírása található. Ezek egy része otthon, más része csak az iskolában végezhető el. A kísérletezés során figyeljünk a lehetséges veszélyforrásokra, kerüljük el a baleseteket, sérüléseket! (Az esetleges veszélyekre többnyire a kísérletek leírása is felhívja a figyelmet.)
A Példa mindig egy számításos feladatot tartalmaz annak részletes megoldásával együtt. Ennek áttanulmányozásával elsajátíthatók az ilyen feladatok megoldásának lépései.
A Feladatok című részben az adott fejezethez kapcsolódó feladatok vannak. Többségük számításos feladat, de van közöttük olyan is, amelynek megoldása másfajta megoldási módot igényel. Több feladatnál szükség van arra, hogy a megoldáshoz szükséges adatok egy részét magunk keressük meg. Ilyenkor gyakran csak a „Függvénytábla" megfelelő oldalát kell fellapozni, de néha szükség lehet olyan információra is, amelyhez a könyvtárat vagy az internetet kell igénybe venni.
Vissza