Előszó
Ez a tankönyv a FINOMMECHANIKAI ÉS AUTOMATIZÁLÁSI TECHNIKUSI SZAK III. osztályos tanulói számára készült. Azokat a legszükségesebb szakmai ismereteket tartalmazza , amelyek birtokában a tanulók képesek lesznek a finommechanikai készülékek működését megérteni , szerkezeti felépítését, fő jellemzőit, gyártását megismerni és elsajátítani. Ugyanakkor feltételezi, hogy az előző tanévekben szerzett ismereteket szilárdan birtokolják és kielégítően alkalmazni tudják a tanulók.
A szakmai alapismeretek tantárgy keretein belül már tanultunk műszaki rajzot, anyag- és gyártásismeretet, mechanikát és gépelemeket. Ezeket részben ismételjük, részben kiegészítjük.
Jelen tanévben a finommechanikai elemek egy részét ismerjük meg. Amíg majd látjuk, ezek nem a gépelemek kicsinyített másolatai, hanem más elvek és megfontolások alapján készült alkatrészek.
Ebben a tankönyvben a finommechanikai elemek felépítését, szerkezeti kialakítását ismertetjük. Tanulmányaink során sokat kell majd rajzolni, szabadkézzel vázolni. Ezzel a manuális készségünk, arány- és esztétikai érzékünk fejlődik.
Méretezési feladatokat, számításokat, szerkesztéseket a tantermi gyakorlatokon végzünk. Ahhoz külön tankönyvünk /példatár/ áll majd rendelkezésünkre.
Néhány szó az irodalomjegyzékről. Ennek a tankönyvnek a gerincét Illés László: Finommechanikai elemek és műszerek I-II. szakközépiskolai tankönyv képezi. Mindazoknak, akik ebben a témakörben nagyobb jártasságra törekszenek, ajánlatos beszerezni. Azonban óvatosan kell használni, hiszen ezt a tankönyvet még a SI mértékrendszer bevezetése előtt adták ki.
Vissza