Előszó
Az elektronikai technikusi szak előző tanéveiben az elektronikus áramköri elemeket, áramköröket és az alapvető elektronikus készülékek működési elvét ismertük meg, A korszerű elektronikus...
Tovább
Előszó
Az elektronikai technikusi szak előző tanéveiben az elektronikus áramköri elemeket, áramköröket és az alapvető elektronikus készülékek működési elvét ismertük meg, A korszerű elektronikus készülékek azonban elképzelhetetlenek finommechanikai elemek és szerkezetek nélkül.
A technikusképzés ötödik évének egyik feladata, hogy a szűkebb szakmai vonatkozású tananyagon kívül áttekintést adjon az elektronikához szorosan kapcsolódó ismeretekről, így például a finommechanika témaköreiről is.
Az elektronikus készülékek tervezésénél, kialakításánál mindig a készülék alapvető célját kell szem előtt tartani és ehhez kell megválasztani, megtervezni az elektronikus áramköröket és a készülék mechanikai egységeit is. Ez a munka az elektronikus készülékek részletes ismeretét igényli, de áttekintést igényel a készülék finommechanikai szerkezeti egységeiről is. Általában nem választható teljesen ketté egy készülék elektronikus és mechanikai tervező munkája. Ezért kell ismerniük az elektronikai technikusi szakot végzetteknek a finommechanikai elemeket és az ezekből álló egyszerűbb finommechanikai szerkezeteket is.
A tananyag két részből áll:
- általános finommechanikai elemek /kötések, rugók, vezetések, tengelykapcsolók, áttételi elemek, szabályozószerkezetek és csillapítók/,
- elektronikus készülékekben alkalmazott elektromechanikus szerkezeti egységek /villamos csatlakozók, kezelő- és beállító elemek, kapcsolók, leolvasó és jelző elemek, regisztrálók/.
A finommechanikai elemek megismeréséhez a fizikában és a műszaki rajzban tanultak ismerete, az elektromechanikus elemek megismeréséhez az elektronika alapjainak ismerete szükséges.
Vissza