Előszó
Ezt a jegyzetet az oktatás gyakorlati szükségletei hozták létre; új elméleti eredmények elérésére nem törekszik, erre a megíráshoz rendelkezésre álló rövid idő alatt nem is volt lehetőség. Filozófiatörténetnek nem tekinthető, mivel egyrészt nem fogja át a filozófia történetének teljességét, másrészt az egyes filozófiák részletes tárgyalása mellett a történelmi és művelődéstörténeti összefüggések mélyebb analízise is hiányzik belőle;célkitűzése csupán az, hogy a filozófia alapproblémáinak és a fejlődés fő vonalának bemutatásával filozófiatörténeti bevezetést adjon a marxista filozófia tanulmányozásához.
A megírásban nagymértékben támaszkodtam a filozófia történetírás. elsősorban a marxista filozófia történetírás eddigi eredményeire. Alapvető forrásként - a marxizmus-leninizmus klasszikusainak vonatkozó írásain és Hegel filozófiatörténetén kívül - a következő munkákat használtam fel:
A filozófia története (A SZU Tudományos Akadémiájának Filozófiai Intézete); Bernal, John D.: Tudomány és történelem; Lukács György: Az esztétikum sajátossága; Az ész trónfosztása; Márkus György-Tordai Zádor: Irányzatok a mai polgári filozófiában.
Ezenkívül felhasználtam különböző írásokat a következő szerzőktől: Alfaric, Prosper; Donini, Ambrogio; Durant, Will; Erdei László: Heller Ágnes; Komoróczy Géza; Lencman, J.A.; Lukács György; Márkus György; Mehring, Franz; Mész László; Molnár Erik; Ojzerman, T.I.; Sándor Pál: Simon Endre; Somogyi Zoltán; Szabó Árpád: Szabó György; Szemere Samu: Szigeti Györgyné; Szigeti József; Szpirkin, A.; Tokarjev, Sz.A.; Trencsényi -Waldapfel Imre; Vorlánder, Kari.
Köszönetet mondok Mész László elvtársnak, aki a jegyzet megírását értékes tanácsaival segítette, továbbá mindazoknak az elvtársaknak (elsősorban a BOTE Marxizmus-Leninizmus Tanszék filozófiai szakcsoportjának), akik értékes megjegyzéseikkel nagymértékben hozzájárultak a jegyzet színvonalának elemzéséhez. Budapest, 1967. július
Vissza