Előszó
Szocializmust építő hazánkban az ország anyagi és szellemi javainak állandó fokozásában, a nép jólétének, műveltségének megteremtésében az értelmiségnek igen nagy szerepe van. Ő hivatott a...
Tovább
Előszó
Szocializmust építő hazánkban az ország anyagi és szellemi javainak állandó fokozásában, a nép jólétének, műveltségének megteremtésében az értelmiségnek igen nagy szerepe van. Ő hivatott a tudományok fejlesztésére, azok eredményeinek gyakorlati alkalmazására, újabb és újabb értelmiségi generációk kiképzésére de az egész nép kulturális felemelésében is óriási szerepe van.
Ezt a hatalmas feladatát csak úgy tudja jól betölteni, ha felfegyverkezik korunk leghaladóbb, tudományos világnézetével, a dialektikus materializmussal.
Egyedül ezen az alapon képes csak a tudományok fejlődését előbbre vinni, tisztázni saját helyét és szerepét abban a küzdelemben, mely korunk alapvető vonása és amely az idejétmúlt, tőkés társadalom és az új szocialista társadalom erői között világméretekben folyik.
A marxista világnézet elsajátítása folytán meg kell győződnie arról, hogy ha valóban a haladás és az emberiség érdekeit akarja szolgálni a tudomány fegyverével, úgy sorsát eltéphetetlenül társadalmunk vezető osztályával; a munkásosztállyal kell egybekapcsolnia, mert korunkban a társadalmi haladás, az emberiség túlnyomó többségének érdeke attól elválaszthatatlan. A marxista világnézet elsajátítását a műszaki értelmiségiek számára különösen fontossá teszi, hogy döntő többségük hivatásuknál, munkakörüknél fogva állandó, közvetlen kapcsolatban van az ipari munkásosztállyal. A munkás és mérnök közötti jó kapcsolatnak, a munka hatékonyságának igen fontos eleme a világnézeti azonosság.
A Budapesti Műszaki Egyetem Marxizmus-Leninizmus Tanszékének filozófiai szakcsoportja az egyetem hallgatói számára jegyzetet készített a marxista filozófia tanulmányozásának megkönnyítése céljából.
A jegyzet három fő részből áll: filozófiatörténeti bevezetésből, a dialektikus materializmus és a történelmi materializmus legfontosabb témáiból.
Vissza