Előszó
A tudomány fejlődésének korunkban nagyon sok módozata, útja alakult ki. Ezek közül jelentőségében kiemelkedik a nemzetközi együttműködés, a különböző országok kutatóinak tapasztalatcseréje. A JATE Filozófiai Tanszékének szoros, több évre visszamenő kapcsolatai vannak több külföldi egyetem filozófiai tanszékével, köztük a Lodzi- és a Tbiliszi Egyetem Tanszékeivel. A tanszékek közötti együttműködést szolgálta az 1981 őszén Szegeden megrendezett konferencia is amely a társadalom és a tudomány viszonyát vizsgálta.
A konferencián a Szegedi Egyetem és a Lodzi Egyetem filozófia oktatói tartottak előadásokat és vitatkoztak a fenti problémakörben. Az alábbi írások ennek a konferenciának az előadásait tartalmazzák. Egy ilyen konferencia jelentőségét nemcsak a publikált írások adják, hanem azok a viták és személyi kapcsolatok is, amelyek egy-egy ilyen rendezvényen kialakulnak. Mégis a rendezvény gerincét a megtartott előadások jelentik, ez indokolja közreadásukat is.
Az alábbiakban közreadott írások, mint előadások hangzottak el, ennek megfelelően magukon viselik az előadásokra jellemző jegyeket is. Kidolgozottságuk, irodalmi, tudományos hivatkozásaik, dokumentáltságuk tekintetében az előadás jelleg nem kis mértékben érződik, mégis azok a gondolatok, amelyeket félig vagy teljesen kiérlelve tartalmaznak szükségessé teszik, hogy a problémakör iránt érdeklődők számára elérhetővé tegyük. Az előadások témái igen eltérőek, eltérőek beérettségük, mondanivalóik is, de abban megegyeznek, hogy a tudomány s a társadalom viszonyának valamelyik aspektusát érintik, erről az összefüggésről vetnek fel, illetve fejtenek ki gondolatokat.
A tudomány és a társadalom kölcsönhatása korunkban nagyon bonyolult, sokrétű és ugyanakkor rohamosan változó, módosuló. Ebből a sokoldalú kapcsolatrendszerből egy konferencia, amelynek ideje és lehetőségei korlátozottak, csak néhány kérdést vethet fel, illetve tehet kísérletet néhány fontosabbnak vélt probléma megválaszolására. Azt sem állíthatnánk, hogy azok a témakörök, amelyekről az előadások elhangzottak, a legfontosabbak lennének, hisz néhány témának kissé perifériális jellege van, más témák pedig csak laza szálakkal kötődnek a konferencia problémaköréhez, mégis minden előadás, illetve közreadott szöveg tartalmaz olyan gondolatokat, amelyek jó kérdésfelvetések, és ezáltal hozzájárulnak a további problémafelvetésekhez, inspirálnak bizonyos kérdések átgondolására, továbbkutatására.
Annak reményében közöljük az alábbi írásokat, hogy az érdeklődők haszonnal forgathatják, olvashatják az egyes cikkeket, meríthetnek belőlük gondolatokat.
Horuczi László felelős szerkesztő
Vissza