Előszó
Jelen FIGYELŐ elsősorban a különböző adatbáziskezelő rendszerek bemutatására törekszik. Az ilyen típusú rendszerek megjelenése mérföldkőnek tekinthető a számítógéppel támogatott információs rendszerek alkalmazásában, lehetőséget ad ugyanis olyan feladatok megoldására, amelyeket a hagyományos szervezési és programozási módszerekkel nem lehetett megoldani.
Sőt a rendszerek egy csoportja azt is lehetővé teszi, hogy a számítógépes technikában kevésbé jártas személyek természetes hétköznapi nyelven használni tudják ezeket a speciálisan kialakított rendszereket.
Az itt közlésre kerülő anyagokat múzeumi szakemberek Írták olyan muzeológusok számára, akik tájékozódni kívánnak a korszerű múzeumi nyilvántartásokban.
Az anyag összeállításánál azt a célt tartottuk szem előtt, hogy bevezessük az olvasót az általános adatbáziskezelő rendszerek megismerésébe, bemutassuk a kialakítás problémáit, tájékoztassuk az ICOM Dokumentációs Bizottságának törekveseiről.
Részletesen ismertetjük a francia nyilvántartási rendszer szempontjait, továbbá az egyik legismertebb rendszer, a GRIPHOS teljes felépítését. Válogatást adunk a téma egyik legjobb ismerőjének, az amerikai R.G. Chenhallnek a könyvéből, aki a következő szempontok szerint választotta ki az általa ismertetett rendszereket:
1. Feltételnek tekintette azt, hogy a leírt rendszer széles körben alkalmazható legyen a múzeumi katalogizálás céljára. Kétségtelen, hogy a SELGEM és a GRIPHOS rendszereket használják a legtöbbféle különböző múzeumi célra. Mivel két teljesen különböző jellegű rendszerről van szó, épp ezekről adja a legrészletesebb leírást.
2. Néhány rendszert azért vont be az ismertetésbe, hogy olyan speciális jellemzőket példázzon velük, amelyek bizonyos szituációkban fontosak lehetnek. Az ELMS rendszert, noha jelenleg csak könyvtári katalogizálásra használható, ismerteti, mert jó példa a képernyős terminál használatára.
Vissza