Előszó
Képtárat hordunk a tárcánkban, a zsebeinkben. Legtöbben mégis megbuknánk, ha azt kérdeznék tőlünk, hogy kinek a remekműve van a papír- és fémpénzeken? Az igazat megvallva, mindig jobban érdekel bennünket a számjegy nagysága, mint a kép részletei. Vándor-képtár, amire megbarátkoznánk vele, már tovább is adjuk. Művészi megszállottsággal, a mikroszkópi leletek biztonságával csak a pénzhamisítók ismerik és értékelik ezeket a miniatűr alkotásokat.
A régi, idejétmúlt pénzeket az inflációt átélt nemzedék albumba ragasztotta, vagy az asztalok üveglapja alatt őrzik. Bennük egy kicsit a saját múltjukat.
A még régebbi bankjegyek fiókok mélyéről, sárguló lapú könyvek könyvjelzőjeként bukkannak elő. Ezek a pénzek többnyire tiszták, simák, mintha mindig kesztyűvel fogták volna meg őket, nemesbőrü bugyellárisokban tartották volna. Akik összegyűjtötték, hosszú ideig éltek, de kezük nem a vénségtől remegett, hanem a bankók számolgatásától. Riadt álmaikat nem az okozta, hogy a szívük oldalán feküdtek, hanem a töprengés, hogy jól elzárták-e a láda kulcsát.
A pénz nem szerette őket, mert a fizetőeszközök ficánkolni szeretnek, mindig új ismerősökkel találkozni, utazni, forgolódni. Az összecsomagolt pénzek meggyűlölik egymást, a zacskók csörgése nem az öröm csengése, hanem a kitörni vágyás hangja. A zsugori embereket megátkozta a boszorkányos grafika.
A pénz a szegényeket szereti, akiknél ritka vendég és felderül az arcuk, ha beköszönt hozzájuk. Izzadt tenyerükbe fogják, hajtogatják, gyűrögetik, a pénz pedig kecsesen kisimul utána, mint a szerelmesek. Papírtestének tűrése, rugalmassága nyugalmas közérzetet kelt.
A pénz legszívesebben odamenne, ahova kell, de odajut ahova küldik. Szeretné megmutatni öltözékének kalligrafikus szépségét, raffinált rajzolatát, a ruháján hordott képeket.
A pénzen portrék is vannak, tekintélyes nemzeti nagyságok, világhírességek. Tekintetük méltóságteljes, tekintélyt sugároz, mértéktartó életre int. Ha őket nézi az ember, a pénzt máris továbbadja, mert attól tart, hogy az arcképek meglesik a szokásainkat, pazarlásainkat.
Vissza