Előszó
Most először jelenik meg Magyarországon olyan könyv, amely földrajzi, országonkénti csoportosításában tárgyalja a tróusi, szubtrópusi megbetegedéseket. Mivel részben a szakembereknek, részben pedig a trópusokra utazóknak szól, benne a szaknyelv közhasznú gyakorlati tanácsokkal párosul. Az utazók számára a könyv végén megadjuk a leggyakrabban előforduló idegen szavak és kifejezések magyarázatát.
A betegségek gyógykezeléséről nem szólunk. A gyógyítás az orvos dolga, és a teendők megtalálhatók minden szakkönyvben. Annál több szót ejtünk viszont a megelőzésről. Megemlítjük még - ahol van rá mód - az úgynevezett stand-by kezelést, vagyis azt, hogy az utazó hogyan gyógyíthatja saját magát, ha orvos nincs a közelben, és a kezelés elmulasztása feltehetően súlyos, életveszélyes állapot kialakulásához vezet (pl. malária, kolera esetén).
Nem törekedtünk ara, hogy minden fertőző és trópusi betegség szerepeljen a könyvben; megelégszünk azzal hogy a legfontosabb, a trópusokon és a szubtrópusokon nagyobb számban előforduló fertőzésekre felhívjuk a figyelmet.
A könyv megírására többféle igény késztetett.
Egy nemzetközi konferencián bemutatták egy francia utazó szomorú történetét, aki Mexikóban járt, és állatbarát lévén megsimogatott egy "jámbor" kutyát - hamarosan veszettségben lelte halált. Senki nem gondolt a veszettség lehetőségére addig, amíg a betegség kifejlődése megelőzhető lett volna. Ha már kialakultak a jellegzetes tünetek, a baj gyógyíthatatlan.
A járványügyi helyzet állandó változása is megköveteli a naprakész tájékozottságot. Példaként szolgálhat erre Dél-Korea, ahol a malária néhány évvel ezelőtt még veszélyeztette az utazót, mára azonban sikerült felszámolni ezt a betegséget. Ellenkező előjelű példaként említhetjük Mexikót, ahol a kolera hosszú ideig ismeretlen megbetegedés volt, mígnem a 7. pándémia kapcsán 1991-ben ide is eljutott. A közlekedés hihetetlen felgyorsulása következtében bármikor, bármilyen betegség rövid idő alatt átterjedhet a világ egyik részéről a másikra.
Végül, de nem utolsósorban a hazai igények gyors növekedése késztetett a könyv megírására. Hazánkban egyre nő az érdeklődés az egzotikus országok iránt. Egymás után szerveznek expedíciókat, túrákat Afrika és Ázsia legeldugottabb részeibe, ahol számtalan, félrevezető állásfoglalások is napvilágot látnak. Az egyik utazási iroda - nyilván nem szakemberek tollából származó - útikalauzában például ez áll: "[Egyiptomban] előírt védőoltások nincsenek, ennek ellenére ajánlatos malária ellen beoltatni magunkat." Ezzel szemben a valóság az, hogy e könyv megírásának pillanatában sehol a világon nincs használható védőoltás a malária ellen, és a közeli jövőben valószínűleg nem is lesz.
Addig is szolgáljon útmutatásul ez a könyv. Mottó: minden betegség megelőzhető, ha gondolunk rá.
Kellemes utat, szerencsés hazatérést kíván: A szerző.
Vissza