Fülszöveg
RESTAR Sándor (Budapest, 1952 - Budapest, 2018) költő, író, kritikus, a kortárs magyar líra besorolhatatlan alkotója volt, akinek élete és irodalmi pályája a legszorosabb egységet alkotja, verseit a sorshelyzetekre adott válaszokként is olvashatjuk. Rendkívüli tömörség, humorral és öniróniával teli személyesség jellemezte a kezdetektől és egy fajta - korával és környezetével szembeni - ambivalens alapállás. Ennek is köszönhető, hogy olvasója érzi, hogy ebben a lírában a legabszurdabb vers-szituációk sem a fantázia művei, írásai valódi kockázatokról, valódi veszélyekről tudósítanak. „Egyik legnagyobb erénye a szavak és mondatok közé iktatott, nagy belső felhajtóerejű szünetek, csöndek alkalmazása. Szuverén versbeszéde leginkább asszociációs-gondolati hozamaiban gazdag"-jellemezte alkotói módszerének sajátosságát egykori szerkesztője, Rózsa Endre költő. „Veszélyes költészetét" feszültségekben, drámai helyzetekben gazdag életútja hitelesítette. Ennek számtalan politikai, érzelmi és...
Tovább
Fülszöveg
RESTAR Sándor (Budapest, 1952 - Budapest, 2018) költő, író, kritikus, a kortárs magyar líra besorolhatatlan alkotója volt, akinek élete és irodalmi pályája a legszorosabb egységet alkotja, verseit a sorshelyzetekre adott válaszokként is olvashatjuk. Rendkívüli tömörség, humorral és öniróniával teli személyesség jellemezte a kezdetektől és egy fajta - korával és környezetével szembeni - ambivalens alapállás. Ennek is köszönhető, hogy olvasója érzi, hogy ebben a lírában a legabszurdabb vers-szituációk sem a fantázia művei, írásai valódi kockázatokról, valódi veszélyekről tudósítanak. „Egyik legnagyobb erénye a szavak és mondatok közé iktatott, nagy belső felhajtóerejű szünetek, csöndek alkalmazása. Szuverén versbeszéde leginkább asszociációs-gondolati hozamaiban gazdag"-jellemezte alkotói módszerének sajátosságát egykori szerkesztője, Rózsa Endre költő. „Veszélyes költészetét" feszültségekben, drámai helyzetekben gazdag életútja hitelesítette. Ennek számtalan politikai, érzelmi és emberi csalódás utáni talán legszomorúbb fordulatai 2006-ban és máig tisztázatlan körülmények közt 2008-ban következtek be, amelyek során életre szóló sérüléseket szerzett, mozgás- és beszédkészségét csak évekig tartó rehabilitációval sikerült többé-kevésbé helyrehozni. Hosszas betegeskedés után 2018-ban, múltjával és életével megbékélve, szűk családi körben hunyt el.
Jelen kötetünk Restár Sándor kiadatlan verseit, rövidprózáit gyűjti egybe abban a reményben, hogy az életműve iránti érdeklődést felkeltve lehetővé válik a maga nemében egyedülálló alkotói pálya méltó értékelése, összegzése.
Eddig megjelent kötetei:
Az álom szerkezete (versek, 1983) Kelet-európai térzene (versek, 1990) A folytonosság fekete doboza (versek, 1995) Gályamódosítás - apolitikus versek, 1968-1990 997) Mozgástanulmányok (versek, 1999) Kölcsönkért alázat (válogatott versek, 1968-1999) (2002) Az utolsó villamoskalauz [gyermekversek, 2004)
Vissza