Előszó
Levéltárunk gyűjteményének törzsanyagát a város elődtelepüléseinek szervei, intézményei, üzemei, vállalatai, az itt működő civil szervezetek által keletkeztetett iratok, dokumentumok alkotják. A különböző tárgykörben keletkezett jegyzőkönyvek, emlékeztetők, határozatok, kérvények, levelek, törzskönyvek és személyi kartonok, összesítések és jelentések, költségvetések és beszámolók, valamint az egyéb, felsorolhatatlanul sokfajta irattípus dobozokba tárolva fagyott tömegként várják, hogy szakértők által megszólaltatva történetek kerekedjenek belőlük, az elmúlt évtizedek lassan elfelejtett, homályba vesző történetei. Ezek minden bizonnyal választ adhatnak azokra a kérdésekre, amelyek az életünk fordulóinak miértjeit és hogyanjait firtatják.
A különböző irattípusok az irat keletkeztetőjére - a hivatalra, a termelő üzemre, az intézményre is jellemzőek. A papírtenger mögött elveszni látszik az ember, az a személyiség, aki fogalmazta, aki elrendelte, aki megcselekedte, végrehajtotta, és aki megszenvedte.
Ezt a jelenséget figyelembe véve levéltárunk megalapítása óta arra is törekszik, hogy kötelező feladatain túl felkutassa, összegyűjtse és megőrizve feldolgozza azoknak a személyeknek életére, tevékenységére vonatkozó iratokat, akik ilyen vagy olyan szempontból kiemelkedtek a névtelen tömegből, akik az általuk elfoglalt helyen jelet hagytak maguk után.
Az évek során több tucatnyi tatabányai személy hagyatéka került intézményünk XIV-es számmal jelzett fondjába. A foglalkozások szerint összeállítható lista rendkívül változatos. Fizikus és karnagy, néptanító-iskolaigazgató, geológus, mérnök, szakszervezeti főtitkár, megyei tanácselnök, vezérigazgató, bányász, a szocialista munka hőse, nemzetgyűlési képviselő, párttitkár, akadémikus, koreográfus és újságíró, bányaigazgatók, társpénztári tisztviselők, bányaalkalmazottak. A személyi fondok tartalma bizonyság arra, mennyire szerteágazó lehet a levéltár gyűjteménye: fényképek és kitüntetések, oklevelek, emléklapok és emlékplakettek, kézzel írt naplók és visszaemlékezések, bizonyítványok és származást igazoló iratok, anyakönyvi kivonatok, munkakönyvek, cselédkönyvek, iskolai munkafüzetek, tanulmányok és kutatási eredmények, tervrajzok, találmány leírások, személyes levelek, képeslapok, békekölcsön-kötvények, és számtalan, az életúthoz kötődő egyéb dokumentum.
Néhány tematikus kiadványunkban, vagy önálló formában már feldolgoztunk és megjelentettünk életrajzokat. A „Bányász Hagyományokért Alapítvány" kiadásában közreadtuk Gál Istvánnak, a Tatabányai Szénbányászati Tröszt vezérigazgatójának élettörténetét, aki több mint negyed századon keresztül vezette a tatabányai bányákat, és aki progresszív alakja volt a szocializmuskori magyar gazdasági életnek, ebből következően városunk fejlődésében is nagy szerepet játszott.
Vissza