Előszó
Egy fénytávközléssel foglalkozó jegyzet megírásánál problémát jelent a téma újszerűsége. Ezenkívül problémát jelent az is, hogy a távközléssel, híradástechnikával foglalkozó hallgatók, szakemberek...
Tovább
Előszó
Egy fénytávközléssel foglalkozó jegyzet megírásánál problémát jelent a téma újszerűsége. Ezenkívül problémát jelent az is, hogy a távközléssel, híradástechnikával foglalkozó hallgatók, szakemberek megszokták, hogy kizárólagosan villamoságtani ismeretekre, fogalmakra van szükségük. Most gyökeres változás következett be ezen a területen, a jövőben egyre több és mélyebb fénytani ismeretekre is szükség lesz.
Mindenesetre könnyebbséget jelent, hogy a fénytan és a villamosságtan között sok közös vonás van- A fény elektromágneses hullám, a hullámoptika - amire a fénytávközlésben elsősorban szükségünk van - lényegében a villamosságtannak egy fejezete. A fényvezető szál pedig azonos a mikrohullámú technikában már régóta használt dielektromos hullámvezetővel. így a fénytávközlés a mikrohullámú technikához áll a legközelebb. A nehézségek inkább abban állnak, hogy a mikrohullámú technika a híradástechnikának egy meglehetősen speciális, nem túl széles körben ismert területe.
A fentiek alapján a jegyzetünk témakörét három kötetre osztottuk el. Az egyes kötetek tartalma:
I. Kötet. Fénytani alapfogalmak. A fényvezető szál elemi módon való tárgyalása. A fényvezető szálak gyártása.
II.Kötet. Fényadók és vevők. A fénytávközlő rendszerek III.Kötet.Ezt a kötet azoknak szántuk, akik komolyabban akarnak foglalkozni a témakörrel. Tartalmazza a szükséges magasabb matematikai ismereteket és a hullámtan és a fényvezetés magasabb elméleti szinten való tárgyalását. Ebben a kötetben a célunk a hullámtannak magas szintű de közérthető ismertetése és ennek alapján a fényvezető szálak valamint a mikrohullám technikában használt fémes hullámvezetők egységes elméleti alapokon való tárgyalása.
Az I. kötet írásánál a célunk az volt, hogy az ismertetésre kerülő anyagot az olvasó részére maximálisan érthetővé tegyük. De éppen a téma újszerűsége és kiforratlansága miatt ez nem ^ mindig sikerülhetett. A rendelkezésre álló irodalom meglehetősen szétszórt, nehezen áttekinthető, sokszor ellentmondásos. Ezért felhívjuk az olvasó figyelmét arra, hogy a jegyzetben szereplő adatok, ábrák, diagrammok, tapasztalati képletek csupán tájékoztató jellegűek!
Ezen első kötet anyagának a megértéséhez a 2.2-2.5 és a 3. fejezetek elolvasása nem szükséges !
Vissza