Előszó
A faiskolák örökzöld választéka örvendetesen növekszik. A jól ismert és elterjedt fenyőféléken, lomblevelű örökzöldeken kívül mind több újdonságot, alak- és színváltozatot, hazánkban korábban soha...
Tovább
Előszó
A faiskolák örökzöld választéka örvendetesen növekszik. A jól ismert és elterjedt fenyőféléken, lomblevelű örökzöldeken kívül mind több újdonságot, alak- és színváltozatot, hazánkban korábban soha nem ültetett növényt hoznak forgalomba. A választáshoz, az ültetéshez , a társításhoz kívánunk könyvünkkel segítséget nyújtani az olvasónak. A bemutatott 115 növény között 70 fenyő és 45 örökzöld lomblevelű szerepel. A fenyők között akad egy-két lombhullató, s a lomblevelűek egyik-másika csupán télizöld, ami azt jelenti, hogy hideg télen, vagy legkésőbb a tavaszi kihajtáskor lehullik az előző évi lomb. A két növénycsoport összekapcsolását az indokolja, hogy igényeik hasonlóak, s a kertben rendszerint együtt telepítjük őket. A fenyőket és a lomblevelű örökzöldeket egyaránt tudományos nevük abc sorrendjében mutatjuk be. A növények magyar nevét is megadtuk, a könyv végén pedig névmutatóba foglaltuk. Számos fajtát azonban - s nem csupán a legújabbakat - csak a tudományos névvel nevezhetünk meg pontosan, nincs magyar nevük. Ilyen esetben a leíró szövegben szerepel a kiinduló alapfaj magyar neve (például az Eunonymus japonicus 'Aureovariegatus' a japán kecskerágó sárga-tarka levelű fajtája).
Hazánk éghajlata szárazföldi (kontinentális), az egzotikus növények számára bizony gyakran szélsőséges. A fagytűrő északi fenyők számára száraz és meleg, a szubtrópusi és mérsékelt övi örökzöldeknek száraz és kevés a páratartalom, a mediterránból származó, jó szárazságtűrőknek pedig hideg. Nem véletlen, hogy a fenyőknek mindössze négy faja honos hazánkban: a feketefenyő, az erdeifenyő, a közönséges boróka és a közönséges luc. Ezek sem általánosan elterjedtek, csak megfelelő termőhelyen élnek vadon. Éppen ezért szükségesnek tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy idegenül hat az örökzöldekkel telezsúfolt, netán színes lombú fenyőkkel tarkán beültetett kert. Válasszon ki-ki a kertje adottságainak, öntözési lehetőségeinek és ízlésének megfelelő örökzöld növényeket, de társítsa őket lombhullató fákkal, bokrokkal, évelő és egynyári virágokkal. Legyen a növényegyüttes tájba illő, egyéni, ne csupán a szomszéd kert mása!
Könyvünk végén táblázatba foglaltuk a növények várható kifejlett méretét, örökzöld-jellegét, igényeit és díszértékét. A különleges igényekre, érzékenységre, ápolási tennivalókra az egyes leírásokban is kitértünk. A színes felvételek kivétel nélkül Magyarországon készültek, az elmúlt 10-12 évben, magán- és közgyűjteményekben, kiskertekben, parkokban. Egyes növényeknél szükségesnek tartottuk, hogy a helység megjelölésével bizonyságot szolgáltassunk egy-egy egzóta hazai megtelepítéséről.
Vissza