Előszó
Az elmúlt évtizedben a kertkultúra fejlődése, az importlehetőségek jelentős bővülése nagymértékben bővítette a termesztésben lévő fenyőfajok, fajták választékát. Szükségessé vált, hogy a...
Tovább
Előszó
Az elmúlt évtizedben a kertkultúra fejlődése, az importlehetőségek jelentős bővülése nagymértékben bővítette a termesztésben lévő fenyőfajok, fajták választékát. Szükségessé vált, hogy a felhasználókat tájékoztassuk a bővülő kínálatról.
A fenyők a kert egyedi díszeit adják. Szín- és formagazdagságuk sokirányú felhasználásukat teszi lehetővé. Nagy részük örökzöld. Télen is megmaradó lombjuk üde foltja a téli, kopasz kertnek.
Ebben az igényesen megírt szakkönyvben Dr. Józsa Miklós segít eligazodni a fenyőfélék morfológiájában, ezt követően 400 olyan fenyőt mutat be - színes képpel illusztrálva - amelyek a hazai éghajlat és talajadottságok közt megélnek, kertünk díszei lehetnek. A nagy körültekintéssel kiválogatott növények közt a szerző bemutatja a magyar fajtákat is. Sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat, ha egy-egy fenyő ültetése előtt elolvassuk a szerző felhasználási ajánlását.
A mű megírásánál a szerző az európai faiskolai gyakorlatban elterjedőben lévő Hoffmann, M. H. A. és társai: List of names of woody plants Applied Research for Nursery Stock, Boskoop, 2000. nevezéktant vette alapul, ahol ez hiányzott, ott igyekezett a gyökerekhez visszanyúlni.
Köszönöm a szerzőnek, hogy nagy gondossággal válgatta össze a könyvbe bekerülő fajokat, fajtákat és hasznos tanácsokkal segítette a képek elkészítését. Megköszönöm Dr. Orlóci László lektor lelkiismeretes munkáját. Köszönet illeti mindazokat, akik bármely módon segítették, hirdetésükkel támogatták a könyv megjelenését.
A Nyugat-dunántúli Díszfaiskolák Egyesülete nevében - amely felvállalta a könyv megjelentetését - örömmel nyújtom át ezt az igényesen összeállított szakkönyvet. Remélem, hogy sikerrel forgatják a kertbarátok, kertészek, kerttervezők, kivitelezők, díszfaiskolások, kertészeti forgalmazók, fenntartók és a diákok.
Vissza