Előszó
1. Bevezetés, ismétlés
Tanulmányainkban a gyakorlati fényképezés végzéséhez szükséges szakmai elmélet csaknem teljes általános ismeretanyagát elsajátítottuk. Bár röviden, de foglalkoztunk a fényképezés történetével is. Rendszereztük a fénytani és a színtani ismereteket. Goiidot fordítottunk a legfontosabb fizikai, fénytani és színtani mértékegységek megismerésére és meghatározására.
A fényképezés legfontosabb tényezőjét, a fényenergiát a teijedési sebessége (c), a rezgésszáma (v) és a hullámhossza (X) alapján jellemeztük. Meghatároztuk a látható fény helyét az elektromágneses hullámzás nagy tartományai között. Foglalkoztunk a spektrumszínekkel, a polarizált fénnyel és a fényenergia keletkezésével. A fény technikai jellemzői közül meghatároztuk a fényáram (lumen), a fényerősség (kandela), a megvilágítás (lux), a fénysűrűség (stilb, apostilb) és a vüágosság fogalmát. Részletesen megismertük a természetes és a mesterséges fényforrásokat. A tanult színtani ismeretek jó alapot adnak a színes fényképezés elméletének az elsajátításához.
A fényenergia fizikai tulajdonságainak ismeretei a lencsék és az objektívek tulajdonságainak a megértését, a fotográfiai képalkotás levezetését és magyarázatát szolgálják. E tulajdonságok közül a fény terjedésével, a fénytöréssel, a fényáteresztéssel és az árnyékképződésjelenségeivel foglalkoztunk.
A fény rajzolóképességének a megismerése során nyomon követtük a tüköfrel, a szűk nyílással és a lencsével való képalkotás jelenségeit és szabályait. A fényképezés eszközei közül elsősorban a lámpákkal és az örökvakuval foglalkoztunk. Megismertük a megvilágítás és a színhőmérséklet mérésének eszközeit és eljárásait.
A képalkotás eszközei közül részletesen az optikai lencsével és annak képrajzoló tulajdonságaival, valamint a lencsék képrajzolási hibáival (mint a gömbi eltérés, az üstököshiba, a pontnélküliség, a képmezőelhajlás, a képtorzítás és a színi eltérés jelenségeivel) foglalkoztunk. Az optikai lencsék kardinális elemeivel (így a kardinális pontokkal, a kardinális távolságokkal, a kardinális felületekkel és egyéb kardinális elemekkel) is megismerkedtünk. A lencsékkel való képrajzolás szabályai során elhatároltuk egymástól a vizuális és a reális képet. Részletesen foglalkoztunk a szinuszfeltétellel és modelleztük a kép kialakulását. A kép keletkezését fősugarak segítségével is levezettük, s végrehajtottuk a leképezést szerkesztéssel és számítással is.
Az eddig szerzett ismeretek megalapozták az objektívek szerkezetének és kezelésének megtanulását. Foglalkoztunk az egyszerű és az összetett objektívekkel, az objektív szimmetriájával, a látószögrendszerekkel, a fényerővel, a brillanciával és az objektív használatával. A szakszerű fényképezéshez használható objektívek tulajdonságait és rendszereit is megismertük. Rendszereztük az objektív kiválasztásának az ismérveit, levezettük a fényerő, a gyújtótávolság és a látószög képalkotó szerepét. Megismertük a fontosabb nagy fényerejű objektíveket, a feloldóképességet és a rajzolóképességet, s a szakfényképezésben
Vissza