Előszó
Tisztelet nagy elődeinknek, tisztelet kortársainknak, tisztelet a statisztikai tudomány művelőinek és a határainkon belül és azon kívül élő magyarságnak.
Ez a szellemiség hatotta át a Magyar...
Tovább
Előszó
Tisztelet nagy elődeinknek, tisztelet kortársainknak, tisztelet a statisztikai tudomány művelőinek és a határainkon belül és azon kívül élő magyarságnak.
Ez a szellemiség hatotta át a Magyar Statisztikai Társaság (MST) és a Partiumi Területi Kutatások Intézetének közös kétnapos nagyváradi konferenciáját, szakmai és baráti találkozóját.
Az MST példamutató és hiánypótló tanácskozást készített elő, melyben a tudományos értékek mellett jelentős súllyal jelentek meg az emberi kapcsolatokat építő és erősítő elemek, baráti eszmecserék. A magyarországi és az erdélyi statisztikusok, tudósok, kutatók és egyetemi oktatók dialógusai az egységes magyar tudomány, valamint oktatás értelmezésének és megteremtésének szellemiségét erősítették, hozzájárultak a ma is meglévő akadályok felszámolásához. A romániai magyarság fennmaradásának alapvető feltétele a magyar nyelv, a magyar oktatás és a magyar nyelven művelt tudomány magas színvonalon tartása, s ennek fontos tényezője az anyaországi szakmai-tudományos támogatás és együttműködés.
Az MST a fenti követelménynek tiszteletre méltó tudományos és etikai elkötelezettséggel úgy tett eleget, hogy a magyar statisztika Erdélyben született kiemelkedő alakjáról, Fényes Elekről szülőföldjén, Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetemen anyaországbeli és erdélyi statisztikusok, oktatók és szakemberek részvételével rendezett tudományos ülésszakot.
Az előadások bemutatták Fényes Eleket, a tudóst, szakembert és embert, akinek munkássága a magyar statisztikai rendszer megteremtése alapkövének tekinthető. Innen kiindulva vázolták fel az előadók azt a hosszú és eredményes utat, amely a mai hazai és nemzetközi statisztika világába, a magyar statisztika nemzetközi elismertségéhez vezetett. A jövőbe vezető út a múlt köveivel van kirakva. Fényes Elek ennek az útnak a „0" kilométerkövét rakta le, innen indult, erre épült a magyar statisztika jelene és majdani jövője. Illendő tehát e kiemelkedő egyéniség szellemét őrizni és továbbvinni, munkásságának eredményeit aktualizálni. A konferencia résztvevői ezt tették, amikor Fényes Elek életének és munkásságának sokoldalú bemutatása és méltatása után színvonalas előadásokban és eszmecserékben, három szekcióban értékelték a statisztika erdélyi és magyarországi oktatásának tapasztalatait, a statisztikai módszertan fejlődését, a statisztikai adatforrások újszerű problémáit.
Vissza