Előszó
Az 1959-ben kiadott 7. sz. Szabványgyűjtemény „Többélű Fémforgácsolószerszámok" 3., bővített kiadásának címét megváltoztattuk, mert a gyűjteménybe felvettük az egyélű gépi fémforgácsoló szerszámok (esztergakések, revolveresztergakések, gyalukések stb.) átdolgozott szabványait is. így a gyűjtemény új címe „Fémforgácsoló Szerszámok" lett. A gyűjtemény a sokélű fémforgácsoló szerszámok (reszelők, köszörűszerszámok) kivételével az összes többi fémforgácsoló szerszám a gyűjtemény lezárásakor érvényes szabványát, ill. szabványtervezetét tartalmazza. A sokélű szerszámok - jellegüknél fogva - nem illenek be e gyűjteménybe.
A 2. bővített kiadással szemben kihagytuk a gyűjteményből a „Kúpidomszerek" szabványait, mert azok az időközben megjelent 31. sz. gyűjteményben (Gépipari mérőeszközök és idomszerek) megtalálhatók. Ugyancsak kihagytuk a gyűjteményből a „Marók kiválasztásának irányelvei" c. tanulmányt, valamint a „Betétkéses marók befogási módjairól" szóló ismertetést, amely az előző kiadásban mint szabványon kívüli anyag szerepelt. Ez az anyag a „Gépgyártástechnológia" c. folyóirat „Technológiai lapok" rovatában fog valószínűleg új, korszerűsített formában megjelenni.
Felvettünk a gyűjteménybe olyan egyes munkában, módosítás alatt levő szabványokat is, amelyek tervezet formájában már megjelentek. Ezek a következők: Fogaskerekek. Modulsorozat evolvens fokozathoz. MSZ 434 T (62. V.)
Forgácsolás és forgácsolószerszámok. Alapfogalmak.
Jelölések MSZ 1245 T (62. IV.)
Süllyesztők geometriai jellemzőinek jelölése és alapfogalmak MSZ 7462 T (62. II.)
E tervezetek még nem képezik az illető szabvány végleges szövegét, ezért használatukkor kellő figyelemmel és körültekintéssel kell eljárni. A gyűjtemény egyes - a gyűjtemény szerkesztésekor még folyamatban levő - kisebb változásokat is tartalmaz.
Ahol valamely idézett szabvány címe vagy valamely, a szabványokban előírt anyag jelölése megváltozott, ott a gyűjteményben az új címet, ill. anyag jelölést alkalmaztuk, akkor is, ha az eredeti szabványban ilyen korrekció még nem történt meg (pl. az MSZ 8503-ban a gyorsacél jelölése még a régi, azaz G 370, de a jelen gyűjteményben már az új, "R3" jelölést használtuk).
Vissza