Előszó
A roncsolásmentes anyagvizsgálat, mint önálló tudományág, viszonylag rövid idő alatt rohamosan fejlődött ki. Fejlődésének útját az ipar megoldásra váró problémái jelölték ki és segítették elő. Az a körülmény, hogy a szocialista ipar - céljának megfelelően - egyre jobb minőségben és növekvő mennyiségben állítja elő termékeit, az anyagvizsgálattól is olyan módszerek kidolgozását várja, amelyekkel e feladatok megoldhatók. Ebből következik, hogy csak azok az eljárások jöhetnek számításba, amelyekkel az egész gyártott mennyiség megvizsgálható, tehát biztosítják azt, hogy anyaghibás darabok nem hagyják el a gyárat, továbbá a gyártás ütemének megfelelő sebességgel dolgoznak, vagyis a gyártmány roncsolásmentesen kerül ki az ellenőrzés alól. így fejlődött ki a Szovjetunióban és nyomában a többi országokban az ú. n. «Defektoszkópia», illetve roncsolásmentes vagy «hibakereső» anyagvizsgálat.
A cél érdekében az egyes roncsolásmentes vizsgálati módszerek során a legkülönfélébb fizikai és kémiai eljárásokat alkalmazták a feladat természete szerint.
A kialakult gyakorlat alapján a legismertebb eljárások aszerint, hogy a hibakimutatás céljára milyen energiaforrást alkalmaznak, öt csoportba sorolhatók. Így a röntgen durvaszerkezet vizsgálat mellett kifejlődtek, illetve fejlődőben vannak a különféle rádióaktív sugárzók, a mágnességet és elektromosságot, az ultrahangot és a kiegészítő kémiai eljárásokat alkalmazó módszerek. Könyvünket is e gyakorlatnak megfelelően osztottuk fejezetekre. Figyelemmel a rendelkezésre álló oldalszámra, a fejezetek terjedelmének megállapításánál figyelemmel voltunk a tárgyalt vizsgálati módszereknek külföldi és hazai elterjedtségére és gyakorlati alkalmazhatóságára.
A könyv megírásával az volt a célunk, hogy ismertessük a hazai iparban már bevezetett, vagy bevezetésre érett eljárásokat, készülékeket, műszereket és a szovjet, valamint a többi külföldi iparban e téren elért eredményeket. Megbízható tájékoztatót igyekszünk adni a hazai eredmények és saját tapasztalataink ismertetése alapján az egyes eljárások alkalmazhatóságáról és várható teljesítményéről.
Reméljük, hogy könyvünk jó szolgálatokat fog tenni a vas- és fémiparban dolgozó mérnököknek és technikusoknak, akik anyagvizsgálattal és minőség ellenőrzéssel foglalkoznak. Teljességre nem törekedhettünk, mert e rohamosan fejlődő tudományágról nemcsak a hazai, hanem a külföldi irodalomban is kevés könyv jelent meg eddig.
Vissza