Előszó
Tisztelt Jelentkező!
A Művelődési és Közoktatási Minisztérium évente megjelenteti a felsőoktatási intézményekben továbbtanulni kívánók számára ezt a kiadványt, amelyet most a kezében tart. Ebből tudhatja meg azt, hogy a magyarországi felsőoktatási intézmények milyen képzéseket hirdetnek az érettségivel, illetve felsőfokú oklevéllel rendelkezők számára.
A könyvet áttanulmányozva láthatja, hogy a felvételi eljárás jelentkezési és lebonyolítási rendszere nem változott. Immár harmadik éve lehetősége van mindenkinek arra, hogy szándékait és lehetőségeit mérlegelve egyidejűleg több felsőoktatási intézménybe, több szakra is jelentkezzen, felvételizzen. Ezzel a lehetőséggel az utóbbi években a jelentkezők túlnyomó többsége élt is.
A magyar felsőoktatási intézmények - alkalmazkodva korunk kihívásaihoz - úgy alakították és alakítják oktatási rendszerüket, hogy a végzést követően, a megszerzett ismeretek birtokában mindenki meg tudja állni a helyét a munka világában, eredményesen tudja hasznosítani megszerzett ismereteit.
Ennek köszönhetően jelentősen bővült azoknak a szakoknak a köre, amelyek felkészítenek az ezredforduló robbanásszerű informatikai fejlődéséből következő feladatokra. Az élet változásai teszik szükségessé azt is, hogy az egységesülő Európa igényeinek megfelelő magas szintű nyelvtudással, jogi képzettséggel és olyan menedzser-szemlélettel rendelkező fiatalok kerüljenek ki a felsőoktatási intézményekből, akik a következő évtizedekben Magyarország helyét és szerepét meghatározzák a világban. Minden jelentkezőnek és a döntésükre befolyást gyakorló családi, tanári és baráti körnek figyelembe kell vennie a változó világunk által támasztott igényeket, élni kell a jelentkezés és tanulás szabadsága által nyújtott lehetőségekkel, ebbe beleértve azt is, hogy ott, ahol erre lehetőség van, akár több képzést (szakot) felvéve, a tanulmányok során nagyobb megterhelést vállalva, több területen felhasználható tudás birtokában lépjen ki magasan képzett szakemberként a felsőoktatási intézményből.
A magyar állam 42 ezer nappali és 9 ezer esti, levelező tagozatos hallgató beiskolázását tudja vállalni 1998-ban. Ez korlátok közé szorítja a felvehető hallgatók számát. Ugyanakkor már második éve lehetőség van arra, hogy az államilag finanszírozott képzésen túl a felsőoktatási intézmények költségtérítéses képzésre is felvegyenek hallgatókat. Ez nem az állam szerepvállalását csökkenti, hanem kiegészítő lehetőséget biztosít. Természetesen ezzel azok tudnak élni, akik (saját erőből vagy családjuk, munkahelyük révén) vállalni tudják a képzés teljes költségének a kifizetését. Nekik is számolniuk kell azonban azzal, hogy a felvételi eljárásban megfelelő teljesítményt kell nyújtaniuk, a jelentkezésük természetesen nem jelent automatikus felvételt.
A magyar állam segíteni próbál azoknak is, akik szerény anyagi körülményeik miatt nem, vagy csak nehezen tudják fedezni a tanulmányaikkal kapcsolatos költségeket. Számukra hozta létre a Kormány az Esélyt a Tanulásra Közalapítványt, amely a felsőoktatási intézményekbe felvett, szociális helyzetüket tekintve a legrosszabb helyzetben lévő hallgatók képzési költségeihez járul hozzá - pályázati úton.
Ezt a könyvet a felsőoktatási intézmények által beküldött anyagok alapján szerkesztették a Művelődési és Közoktatási Minisztérium munkatársai. Remélem, mindenki megtalálja benne azokat az információkat, amelyek a továbbtanulásához szükségesek, mindenki talál olyan szakot, képzési formát, amely elképzeléseinek megfelel.
Minden felvételizőnek sok sikert kívánok.
Budapest, 1997. november
Vissza