Előszó
Az Oktatási Minisztérium és az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda idei kiadványait - a Felsőoktatási felvételi tájékoztatót, a Mit kínál a magyar felsőoktatás?-t, a Doktori felvételi tájékoztató PhD és DLA képzés-t, a felsőoktatási felvételi hivatalos hírlevelét, az OFINFO-t, valamint a Felsőoktatási felvételi feladatok és vizsgakövetelmények - Felsőoktatási felvételi tájékoztató II.-t egyetlen, közös cél érdekében készítettük el. Azért, hogy a felsőoktatási felvételire jelentkezőknek a döntés előkészületeitől a konkrét felvételi vizsganapig minden hivatalos információt és segítséget megadhassunk.
A Felsőoktatási felvételi feladatok és vizsgakövetelmények 2004 - Felsőoktatási felvételi tájékoztató II című kiadványunk elsősorban a gyakorlati jellegű segítségnyújtást tűzte ki célul. Véleményünk szerint ezt a kiadványt az idei Felsőoktatási felvételi tájékoztatóval együtt lehet igazán eredményesen használni, mert az abban szereplő intézményi és jelentkezési adatokat e könyv főként a felvételi kérdéskör gyakorlati oldalával, a felvételi vizsgatárgyak és követelmények részletes ismertetésével egészíti ki.
Az első fejezet a 2003. évi közös érettségi-felvételi és egységes írásbeli felvételi feladatlapjait és azok megoldásait tartalmazza. A tizenhat tantárgy feladatsora és megoldása a felvételire készülőknek a gyakorlás, és a tudásfelmérés lehetőségén túl ízelítőt nyújt a felsőfokú írásbeli felvételik szerkezetéről és nehézségéről is, amelyet a tételösszeállító bizottságok javaslatai alapján a felkészüléshez ajánlott témakörökkel, valamint ajánlott és kötelező irodalomjegyzékkel is kiegészítettünk.
Ám az alapos felkészüléshez minden bizonnyal többre is szükség van. Terjedelmi okokból arra ugyan nincs lehetőségünk, hogy a korábbi évek összes feladatsorát és megoldását közreadjuk, a Függelékben felsoroltuk az utóbbi évek felvételi feladatsorait (1995-ig visszamenőleg) melyek postai úton megrendelhetők az OFI-tól, valamint honlapunkon (www.felvi.hu) is megtalálhatók.
A kiadvány második része a hazai felsőoktatási intézmények tantárgyak szerinti vizsgakövetelményeit taglalja a klasszikus tantárgyak mellett az általános társadalomföldrajztól, a művészettörténeten és néderlanclisztikán át a vallásismeretig. A mintegy 170 felvételi vizsgakövetelmény a felsőoktatási intézmények által kiírt általános és speciális elvárásokat tartalmazza, valamint többségében ismerteti az ezekhez kapcsolódó kötelező és ajánlott irodalmat is.
Amennyiben valamelyik vizsgatantárgy követelményét nem találja e kötetben, kérjük, hogy segítségért forduljon közvetlenül az adott felsőoktatási intézményhez, ahol a szükséges tudnivalókról készségesen tájékoztatni fogják.
Eredményes felkészülést és sikeres felvételi vizsgát kívánunk!
A szerkesztők
Vissza