Előszó
Kedves Olvasók! Tisztelt Bajtársak!
A társadalmi-politikai rendszerváltozást követő időszakban országosan is, de a honvédelmi szférát érintően különösen megnövekedett a különböző társadalmi...
Tovább
Előszó
Kedves Olvasók! Tisztelt Bajtársak!
A társadalmi-politikai rendszerváltozást követő időszakban országosan is, de a honvédelmi szférát érintően különösen megnövekedett a különböző társadalmi szerveződések - szakmai egyesületek, klubok, társaságok, alapítványok - jelentősége. Ezek a szervezetek a legtöbb esetben fontos, mással nehezen helyettesíthető szerepet vállaltak és vállalnak a honvédelem elméleti alapjainak tudományos igényű fejlesztésében, illetve a honvédelem ügyét közvetlenül vagy közvetve szolgáló gyakorlati tevékenység szervezésében, végzésében - esetenként pedig támogatásában. Tevékenységük fontos eleme többek között az adott (érdek)körhöz tartozó tagok érdekeinek védelme, a szociálisan rászorulók felkutatása és - a szervezet lehetőségeihez képest - segítése. De ugyanilyen fontos feladatként kezelik a szervezetek a szakmai hagyományok ápolását, a bajtársiasság összetartó érzésének ébren tartását, folyamatos erősítését, és a katonai szakmai közösségekben felgyülemlett tapasztalatok átadását is a ma tevékenykedő utódoknak.
Az utóbbi években a Honvédelmi Minisztériumhoz, illetve a Magyar Honvédséghez kötődően is számos fegyvernemi vagy szolgálati ág szintű kezdeményezés született ilyen jellegű társadalmi szervezetek létrehozására (tüzérek, híradók, térképészek, informatikusok).
A Haza szolgálatának ügyét magukénak érző és valló, aktív vagy nyugállományú, illetve tartalékos katonatársaink tömörültek különböző társadalmi szerveződésekbe azzal a közös céllal, hogy erejükhöz és lehetőségeikhez képest segítsék a honvédelem ügyét (BEOSZ, MATASZ és mások).
A közelmúltban mi, felderítők is végiggondoltuk, hogy mivel is szolgálhatnánk még eredményesebben és hatékonyabban a katonai felderítés, hírszerzés előtt álló feladatok végrehajtásának ügyét. Mivel is járulhatnánk hozzá például a prágai NATO „csúcson" 2002 novemberében született számos kezdeményezés közül különösen az új biztonsági kihívásokkal - köztük a terrorizmussal - szembeni fellépést szolgáló képességek fokozását segítő szakmai tevékenység eredményességéhez. Hiszen az aktív, illetve az elmúlt évtizedben, években szolgálati nyugállományba vonult bajtársaink között sokan vannak olyanok, akik a nemzetközi színtéren komoly missziókban - békefenntartó, béketámogató, megfigyelői, katonadiplomáciai tevékenység során - szerzett tapasztalataik közreadása révén hatékony segítséget képesek nyújtani - igény esetén -, a napjainkban ilyen vagy hasonló feladatra készülő kollégáink számára.
Vissza