Előszó
Tisztelt Tudományos Konferencia!
Tábornok és Tiszt Urak! Kedves Vendégeink! A Magyar Köztársaság Katonai Felderítő Hivatal vezetése nevében tisztelettel köszöntöm a konferencia valamennyi...
Tovább
Előszó
Tisztelt Tudományos Konferencia!
Tábornok és Tiszt Urak! Kedves Vendégeink! A Magyar Köztársaság Katonai Felderítő Hivatal vezetése nevében tisztelettel köszöntöm a konferencia valamennyi résztvevőjét. Külön is köszöntöm azokat a kollégákat, akik felkérésünknek eleget téve vállalták, hogy előadás keretében osztják meg velünk tudásukat, személyes tapasztalataikat. Amióta a Honvédelmi Miniszter Úr 74/2002. számú határozatával ismételten tudományos kutatóhellyé nyilvánította a Hivatalt, immár második alkalommal kerül sor olyan tudományos rendezvényre, amely mind az adott témával kapcsolatos szakmai felelősséget, mind a résztvevők körét tekintve túlmutat Hivatalunk keretein. 2003. október 15-én - ugyanebben a teremben, ugyancsak tudományos konferencia keretében - alkotó eszmecserét folytattunk a válságreagáló műveletek felderítő támogatásának témakörében, közkinccsé téve annak különféle vetületeit, és vizsgálva a megvalósítás lehetséges módozatait.
Az akkor elhangzott gondolatok jelentős hányada azóta beépült a katonai közgondolkodásba, és éppen napjainkban lehetünk tanúi annak, hogy az újabb missziók tervezése során miként válnak gyakorlattá a két éve még csak vizsgált lehetőségek. Mai konferenciánkon ismét olyan témakört tűztünk napirendre, amely nem csak a KFH szakmai tevékenységét érinti, hanem legalább olyan mértékben társszolgálatunk, a Katonai Biztonsági Hivatal munkáját, illetve a különböző, katonai kötődésű tudományos kutatóhelyek érdeklődési körét is. A terrorizmusról lesz szó, de remélhetőleg nem csak a szó általános értelmében. Bízunk abban, hogy a jelenség mélyére hatolva megtaláljuk azokat a felületeket, amelyek mentén a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok pontosabban értelmezhetik terrorfelderítéssel kapcsolatos feladataikat, és világosan megmutatkoznak majd azok a termi valók, amelyek biztosíthatják a feladat-végrehajtás eredményességét.
Amikor a konferencia témáját beillesztettük tudományos munkatervünk pontjai közé, még nem ismertük a témával foglalkozó más szervek és intézmények terveit, szándékait. Azóta kiderült, hogy a terrorizmus kérdésében mások is úgy érezték, hogy van mondanivalójuk. Mi úgy gondoljuk, hogy nekünk is lesz. Tisztában vagyunk azzal, hogy a globalizálódó világban a terrorizmus is egyre inkább globalizálódik. Az ellene való eredményes fellépés csak összetett, az érintett társadalmak egészének együttes tevékenységét feltételező módon lehetséges.
Vissza