Előszó
A piacgazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, hogy a piac szereplői számára hozzáférhetően, döntéseik megalapozása érdekében mind a vállalkozók, mind a nem nyereségorientált szervezetek, valamint az...
Tovább
Előszó
A piacgazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, hogy a piac szereplői számára hozzáférhetően, döntéseik megalapozása érdekében mind a vállalkozók, mind a nem nyereségorientált szervezetek, valamint az egyéb gazdálkodást folytató szervezetek vagyoni, pénzügyi jövedelmi helyzetéről és azok alakulásáról objektív információk álljanak rendelkezésre. Ezen információkat a számvitel szolgáltatja és bocsátja a piaci szereplők rendelkezésére. Természetesen nem elégséges az információt előállítani, hanem azt meg is kell érteni, azaz hasznosítani a gazdasági életben. Az előzőekből következően a számvitelt egyféle kommunikációnak, nyelvnek tekintjük.
Az üzleti alapképzésben éppen ezért szükséges a számviteli tárgyak oktatása. A pénzügy és számvitel szak hallgatói alapos szakmai képzésben részesülnek a számvitel területén is. A számvitel alapjai tárgyon kívül pénzügyi számvitelt, vezetői számvitelt is tanulnak, de emellett elsajátítják a speciális számviteli elszámolásokat is. Természetesen megismertetjük a pénzügy és számvitel szakos hallgatókat a számvitel nemzetközi szabályozásával, a konszolidálás szabályaival is.
A most kézbe adott feladatgyűjtemény már előkészíti a későbbi számviteli tanulmányokat is, ugyanis e szakon a hallgatók alaposan megismerik a könyvvezetés és a beszámolókészítés szabályait is.
A feladatok és azok megoldásai megfelelő módon segítik a számvitel tanulmányozását. Több olyan feladatot is tartalmaz a gyűjtemény, amely a gyakorlás lehetőségét biztosítja, a megoldását emiatt nem közöljük. Célszerű először az elméletet tanulmányozni, majd ezt követően a feladatok megoldásával folytatni a felkészülést.
A feladatgyűjteményt nemcsak a pénzügy és számvitel üzleti alapszak hallgatói, hanem a mérlegképes szakvizsgára készülők is eredményesen forgathatják. Úgy gondoljuk, hogy a különböző szintű OKJ-képesítések megszerzéséhez előírt számvitel szakvizsgára történő felkészüléshez is jól hasznosítható a kiadvány.
Sikeres felkészülést kívánunk!
Budapest, 2006. szeptember hó
Dr. Sztanó Imre
tanszékvezető
Vissza