Előszó
E kötet tanulmányait zömében 1998-2002 között írtam, azonos című disszertációm folytatásaként. Hogy miért ragaszkodom ilyen makacsul William Haller egyháztörténész 1938-ban született halfsaints (fél-szentek) és half-poets (fél-poéták) szókapcsolataihoz, arra nagyon egyszerű a válasz. Mert kifejezőbbet, pontosabbat, a puritán hátterű művekre jellemzőbbet sem olvasmányaimban, sem szerzői eszköztáramban nem találtam.
Csaknem öt esztendeje lezárt értekezésem és az itt közreadott, talán már kiérleltebb, s így a nagyobb nyilvánosság elé bocsátható folytatás egyazon szándékkal íródott. Azért, hogy a magam szerény eszközeivel rehabilitáljam, az irodalmi köztudatba valamelyest visszaemeljem e tanulmánygyűjtemény hazai szerzői közül a névteleneket vagy elnévtelenedetteket, illetve, hogy az ismertebb életművek, puritán vagy puritanizmus közeli szereplők eddigi értékelését kiegészítsem, az eddigitől eltérő megvilágításba helyezzem.
Fontosnak éreztem azt is, hogy vázlatosan számot adjak az angolszász világ kevéssé ismert vagy éppen világhírű, ugyancsak ezt a szellemiséget képviselő korai és kései szerzőiről, Sir Philip Sidneytől Emily Dickinsonig. A könyv létrejöttéért az ihlető műveken kívül köszönet illeti rigorózus technikai szerkesztőmet és szakmai lelkiismeretemet, férjemet, Szabó Andrást, az anyagok első baráti olvasóját, Kecskeméti Gábort, továbbá szerdánkénti filosz-fészkemet, az MTA Irodalomtudományi Intézetének Reneszánsz Kutató Csoportját. Nagyon hálás vagyok mindazoknak a bibliotékáknak is - Bodleian Library, Oxford; Herzog August Bibliothek, Wolfenbüttel; Kelet-Angliai Egyetem Könyvtára, Norwich; Észak-Walesi Egyetem Könyvtára, Bangor; NIAS Könyvtár, Wassenaar; Ráday Könyvtár; Evangélikus Országos Könyvtár; az MTA Irodalomtudományi Intézetének Könyvtára, Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtára, a Sárospataki Református Kollégium Könyvtára - amelyek munkámhoz segítséget nyújtottak.
Vissza