Előszó
Kiskunfélegyháza helytörténete, írásos emlékeink gyűjteménye e kiadvány közrebocsátásával ismét egy jelentős darabbal gyarapodott. Megjelenését bizonyára örömmel és megelégedéssel nyugtázhatja majd városunk lakossága és mindazok az érdeklődők, akik e monográfiát olvassák.
Fekete János, Kiskunfélegyháza szülötte, díszpolgára, jeles helytörténésze az útmenti keresztek, a település földrajzi nevei történetének feltárása után most Félegyháza utcaneveit tekinti át. Immáron második alkalommal, kibővítve, felülvizsgálva a változásokat, tárja elénk a várostörténet szerves részét képző utcanévtörténeti dokumentumot.
A szerző hiánypótló könyvet ad kézbe. Ez a mű a Félegyházán és környékén élő nép földrajzi nevekben, névkultuszban megmutatkozó közös kulturális értékeinek kézzelfogható bizonyítéka, amely térképmellékletekkel és fényképtárral mutatja be a várost, rajzolja meg településszerkezetét. Olyan adattár van kezünkben, amely összefogja a terek, utak, utcák, közök különböző forrásokban felbukkanó elnevezéseinek históriáját. Általa nyomon követhető a helység 18-19. századi pontos földrajzi alakulása, tagolódása, az egyes területek sorsa, valamint a hivatalos nevek, alternatív nevek, a névadó személyek időbeni változása.
A kötet célja, hogy az utcák nevének megörökítése mellett magyarázatot adjon, feltárja az elhomályosult eredetű elnevezéseket, keletkezésük történeti eredőit.
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának vezetői szívesen vették azt a több oldalról megnyilvánuló kezdeményezést, hogy az 1974-ben kiadott és művelődéstörténeti szempontból úttörő jelentőségű helytörténeti kiadvány - Fekete János: Kiskunfélegyháza településfejlődése és utcaneveinek története - sikerére alapozva a téma továbbfolytatására az ismert helytörténészt felkérjék.
Fekete János készségesen vállalta, hogy a millenniumi évek emlékére monografikus igénnyel - településtörténeti tanulmányrészekkel bevezetve - feldolgozza Kiskunfélegyháza utcaneveinek történetét. A szerző munkájában a több mint negyed százada kiadott könyvének adatait is természetesen felhasználta.
Meglévő névtörténeti adatbázisát egyben kiterjedt és alapos levéltári kutatásokkal lényeges új adatokkal kiegészítette, pontosította. Adatainak, forrásainak lelőhelyét történészi alapossággal feljegyezte. Szinte kínálja, hogy a témarészek részleteire kíváncsi olvasók a források teljesebb megismerésének örömét is élvezhessék; és napjainkig terjedő időhatárral az utcanevek változásának tükrében várostörténeti szintézishez alkalmas hiteles adatok birtokába juthassanak.
A „Kiskunfélegyháza utcanevei" című kiadvány sokkal több a nevek változását, a változás körülményeit és társadalmi következményeit rögzítő és bemutató érdekes adattárnál, noha a könyv tartalmas névmutatóját tekintve alkalmas adattári felhasználásra. A szerző nemcsak az utcaneveket, hanem az utcák történelmét is kinyomozta; keletkezésükről, nyomvonaluk alakulásáról, változásairól, fontosabb épületeiről történeti hűséggel tudósít.
Az utcanevek részletes olvasásakor olyan elfeledett, régi nevekkel is találkozhat az olvasó, amelyek megismerésével városunk történeti értékeihez is közelebb juthat. A névadás indítékainak, a név születése körülményeinek részletesebb adatai érdekes csemegék lehetnek az olvasók, vagy éppen a helytörténeti kutatók számára.
Vissza