Előszó
Részlet
1.1 Az Ister-Granum Eurorégió
A Mária Valéria híd 2001-ben történt átadása hívta életre az Esztergom-Párkány központú Ister-Granum Eurorégiót. Szinte az újjáépítésről szóló szerződés...
Tovább
Előszó
Részlet
1.1 Az Ister-Granum Eurorégió
A Mária Valéria híd 2001-ben történt átadása hívta életre az Esztergom-Párkány központú Ister-Granum Eurorégiót. Szinte az újjáépítésről szóló szerződés aláírásának másnapján megindultak a tárgyalások egy határon átnyúló kisrégió létrehozásáról. 2000. május 15-én Esztergom és Párkány írt alá szándéknyilatkozatot, október 13-án pedig az Esztergomi kistérség és a Déli Régió (Juzny región) kötött együttműködési megállapodást. A megalakulásakor mindössze 35 tagot számláló együttműködés folyamatosan bővül. 2003. november 17-én 100 település polgármestere alapította meg az Ister-Granum Eurorégiót.
A jelen fejlesztési program elfogadásával a magyar és szlovák térségeket magában foglaló kezdeményezés egy hosszabb időszakot átfogó együttműködés és egymásra utaltság tapasztalataira támaszkodva a fejlesztések erőteljesebb koordinációját, közös megvalósítását kívánja véghezvinni. A közös történelmi múlt, a szlovák és a magyar kultúra egymásra hatása a gazdasági hozadékán túl emberi és társadalmi szempontból is sok előnyt kínál. Ezeket az előnyöket nem elfedni, hanem kibontani és kihasználni érdemes a régióban élők érdekében.
A Duna-Garam-Ipoly térsége igen változatos természetföldrajzi adottságokkal rendelkezik, ebből következően a gazdaság sem egységes szerkezetű. Ez azonban nem hátránya, hanem előnye a térségnek, hiszen az egymáshoz kapcsolódó, egymást kiegészítő, a komplementer előnyöket kihasználó fejlesztésekhez jó feltételeket biztosít.
Az Ister-Granum Eurorégióhoz összesen 100 település tartozik 216045 lakossal, melynek több mint két harmada (148064 fő, 69%) a magyarországi oldalon él. Miközben azonban a lakosságarány tekintetében a magyar oldal sokkal jelentősebb, a települések számában ez nem mutatkozik meg. A 47 szlovákiai település nagy része kis falu vagy község, összesen két város, a 12000-es Párkány és a 7500-as lélekszámú Zselíz fekszik az eurorégió területén. A magyarországi térség lakosainak viszont közel fele (64614 fő) él városban.
1.2 Az eurorégióvá válás elemei
Az EURORÉGIÓ egy sajátos, határokon átívelő együttműködési struktúra két vagy több európai ország között. Az eurorégiók rendszerint nem rendelkeznek jogalkotási és kormányzati intézményekkel, politikai hatalommal, munkájukat a helyi és regionális önkormányzatok által kialakított keretek között végzik. Az eurorégiók a közös érdekek alapján történő fejlesztések és együttműködés megvalósítása érdekében, a határ mindkét oldalán élő emberek javára fejtik ki tevékenységüket.
Vissza