Előszó
A Jászkunság 1971. évi március-júniusi számában dr. Szabó Ferenc tollából a következőket olvashatjuk: "Törökszentmilós eddig az Alfölddel, az alföldi városokkal foglalkozó búvárkodásokban méltatlanul félreszorult. A róla megjelent helyismereti irodalom - különösen a régebbi - feltűnően szegényes. Nagyon mostohán bántak és bánnak a várossal az országos összefoglalások, dokumentum kötete, résztanulmányok is... pedig fölöttébb érdemes mélyreható vizsgálatokra... gazdagítani tudná az Alföld, távolabbról az egész ország múltjának tudományos megismerését."
Az értékelés is hozzájárult ahhoz, hogy a "feltűnően szegényes" helyismereti irodalom helyzete megváltozzon. Ösztönző szerepe volt e mellett a város újratelepülésének 175. éves évfordulójára szervezett helytörténeti előadás sorozat. Még erőteljesebb ebben a körben a millenniumi ünnepségsorozat. Így született meg egy kis kutatócsoport munkájaként e tanulmánykötet, amely végeredményben a város és környékének múltját az ember megjelenésétől egy téma kivételével 1850-ig vizsgálja, értékeli. A szerzők egy-egy terület szakértői s eddigi munkájuk részben Törökszentmiklóshoz kapcsolódik, vagy maguk is itt élnek, éltek, kutatnak.
Úgy vélem, sokak hiányérzetét pótolja: gyermekekét, felnőttekét, hiszen nap mint nap tapasztalható érdeklődésük. Van a város múltjával kapcsolatos kérdeznivalójuk. A tanulmánysorozatból választ kapnak - valószínűleg - a legtöbbre. Egy-egy tévhitet is eloszlat. Ösztönözhet azonban arra is, hogy a tanulmányból hiányzó témák - demográfia, művelődéstörténet, néprajz, egyházaink története stb. - ne maradjanak fehér foltok.
Remélem, hogy múltunk megismerése, az értékteremtő munka áttekintése, a sok pusztítás utáni újraéledés, példát, de erőteljesebb kötődést is eredményez minden kedves olvasóban.
Ezért is ajánlom mindenkinek, helyben lakónak, elszármazottnak, a múltat szeretőnek, a szakmának egyaránt e kiadványt.
Vissza