1.062.063

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Fejezetek Losonc történetéből

Szerző
Pozsony
Kiadó: Kalligram Könyvkiadó
Kiadás helye: Pozsony
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 118 oldal
Sorozatcím: Mercurius könyvek
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 80-7149-313-9
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

"Losonc virágzó kereskedelmét igen kedvező földrajzi fekvésének köszönhette. A munkamegosztást nem egyes eltérő társadalmi összetételű és foglalkozású közösségek, városok és falvak, hanem az eltérő éghajlati és földminőségi feltételek miatt, különböző gazdálkodású térségek között vált jellegzetessé. A felföldek népei a kedvezőtlen természeti viszonyok miatt nem tudták megtermeszteni kenyérgabona-, sertéshús-, gyapjú-, bor-, gyümölcsszükségletüket, amit az alföldiek bőségben és feleslegben piacra tudtak vinni. Ezzel szemben az alföld lakosai hiányt szenvedtek sóban, vasáruban, épület- és szerszámfában, agyagedényekben, finom szövetekben, amit a felföldiek a téli hónapokban, szorgos háziiparosként elő tudtak állítani, és termékeiket vásárra vitték. A nyári aratás és nyomtatás, valamint a szőlőkapálás, igen munkaigényes tevékenységek lévén, a felföldek népei - szlovákok, ruszinok, bakonyi, mecseki németek és erdélyi románok egyaránt - évente részes- és napszámosmunkát vállaltak, melyek... Tovább

Fülszöveg

"Losonc virágzó kereskedelmét igen kedvező földrajzi fekvésének köszönhette. A munkamegosztást nem egyes eltérő társadalmi összetételű és foglalkozású közösségek, városok és falvak, hanem az eltérő éghajlati és földminőségi feltételek miatt, különböző gazdálkodású térségek között vált jellegzetessé. A felföldek népei a kedvezőtlen természeti viszonyok miatt nem tudták megtermeszteni kenyérgabona-, sertéshús-, gyapjú-, bor-, gyümölcsszükségletüket, amit az alföldiek bőségben és feleslegben piacra tudtak vinni. Ezzel szemben az alföld lakosai hiányt szenvedtek sóban, vasáruban, épület- és szerszámfában, agyagedényekben, finom szövetekben, amit a felföldiek a téli hónapokban, szorgos háziiparosként elő tudtak állítani, és termékeiket vásárra vitték. A nyári aratás és nyomtatás, valamint a szőlőkapálás, igen munkaigényes tevékenységek lévén, a felföldek népei - szlovákok, ruszinok, bakonyi, mecseki németek és erdélyi románok egyaránt - évente részes- és napszámosmunkát vállaltak, melyek révén beszerezhették kenyérgabona-szükségletüket. Az alföldek és a hegyvidékek érintkezési sávjában, a településföldrajz által "köztes övezetnek" nevezett vidékeken, Magyarországon is kialakult az árucserére, vásárokra, fuvarozásra és céhes iparra szakosodott városok, mezővárosok sora. Ilyenek voltak Pozsony, Nyitra, Dunaszerdahely, Érsekújvár, Vágújhely, Léva, Ipolyság, Balassagyarmat, Losonc, Rimaszombat, Rozsnyó, Gyöngyös, Miskolc, Tokaj, Kassa, Szepsi, Sátoraljaújhely, Ungvár, Munkács, Szatmárnémeti, Nagyvárad, Arad, hogy csak a legfontosabbakat említsük. E városokban főleg a népes vásárokon találkozott és cserélődött egymással a különböző népek eltérő anyagi és szellemi kultúrája, értéknormái. Ilyen köztes övezeti város volt Losonc is a XVII. század végétől a XIX. század végéig."
Pázmány Béla

A "Felvidék Debrecene" elnevezést a reformkorban kapta Losonc, utalva e nem nagy népességű város kivételesen pezsgő gazdasági és kulturális életére, híres oktatási intézményeire, szellemiségére.
Hogyan vált jelentős központtá Losonc? Miként alakult népessége, hogyan formálódott intézményrendszere, mely politikai események hatására, milyen változások következtek be polgárai mindennapi életében az új- és a legújabb korban? E kérdésekre keresik a választ a kötet szerzői dolgozataikban, melyek némelyike tudományos apparátust felvonultató szakmunka, de megkapó erővel ható visszaemlékezés is található közöttük. Vissza

Tartalom

Vigh Károly: Előszó9
Pálmány Béla: Losonc városiasodása az újkorban11
Éger György: Losonc demográfiai, etnikai, felekezeti képe és társadalomszerkezete31
Vigh Károly: Losonc a XIX. században és a századfordulón53
Puntigán József: Politikai események a két háború között Losoncon59
Simándy Pál: Losonci évek66
Vigh Károly: A losonci Református Teológiai Szeminárium története79
Vágás István: A Mi Lapunk és szerkesztője, Scherer Lajos84
Sólyom László: A losonci sajtó története100
Böszörményi István: Kármán József emléke Losoncon102
Fischer Ernő - Szabó Kinga: Losonc képzőművészeti múltja113
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem