Előszó
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Alkotmányjogi Tanszéke 1996 szeptemberében, gyakorlatilag akkor jött létre, amikor elkezdődött a Tanszék által gondozott tantárgyakból az oktatás. Érthető tehát,...
Tovább
Előszó
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Alkotmányjogi Tanszéke 1996 szeptemberében, gyakorlatilag akkor jött létre, amikor elkezdődött a Tanszék által gondozott tantárgyakból az oktatás. Érthető tehát, hogy az első oktatási évben még nem volt lehetőség arra: a Tanszék a kötelékébe tartozó oktatók által megírt tankönyvek és jegyzetek alapján végezze oktató munkáját. Ezért ahhoz a szükségmegoldáshoz folyamodtunk, hogy az Alkotmányjog elnevezésű főkollégium anyagának elsajátításához egy másik, általunk megbecsült egyetemen használt tankönyv megvásárlását javasoltuk, míg az akkori tantárgyi struktúrában kötelezően választható tárgyak és a speciálkollégiumok ismeretanyagának elsajátítása - az ajánlott szakirodalom mellett - döntően az előadások figyelmes meghallgatása és a jegyzetelése révén lehetséges.
Egy új egyetem esetében szükségképpen nehezebb a hallgatók felkészülése, mint a több évtizedes - netán évszázados - múltra visszatekintő intézményekben, hiszen a tanulási folyamatban felértékelődik a szóbeli ismeretközlés, mindenekelőtt az előadók szerepe. (Nem vigasztalásul írom, de kétségtelen tény, hogy jó néhány patinás nyugat-európai egyetemen sincs minden tantárgyból írásos tananyag, hanem az órákon elhangzottakból kell vizsgázni.)
Az Alkotmányjogi Tanszék törekszik arra, hogy az előadásokon túlmenően írásos tansegédlettel is segítse a hallgatók felkészülését. Az előadások szerepe ugyanis nem az, hogy az oktató „felmondja a leckét, azaz ismertesse a tankönyvekben leírtakat, sokkal inkább az: a tankönyvön túlmutató ismereteket nyújtson, összefüggéseket világítson meg, netán vitatkozzék a tankönyv szerzőinek álláspontjával E szerény tansegédlet közreadásával a Tanszék egyrészt a hallgatók dolgát szeretné megkönnyíteni, másrészt ahhoz kíván hozzájárulni, hogy az előadások valóban betölthessék imént vázolt szerepüket.
Mivel az államszervezetben és a jogrendszerben gyakran történnek olyan változások, amelyek érintik a jegyzetben leírtakat, a szükséghez képest - ha kell, évente - felülvizsgáljuk, korrigáljuk és kiegészítjük a jegyzet tartalmát. Ezért kerül sor 2005-ben, immár kilencedik alkalommal a jegyzet megújított tartalommal való újbóli kiadására.
Budapest, 2005. november hó
Vissza