Előszó
A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság által jelen könyv formájában közreadott tanulmány szerzője Kántor Klára, a Komárom-Esztergom Megyei Levéltár levéltárosa az Esztergom Vármegye Közgyűlési Jegyzőkönyveinek Regesztái I. (1638-1702) és II. (1710-1723) kötetével hívta fel a bírák figyelmét a múlt kutatásának és megjelenítésének fontosságára.
Mint a kötet kiadója szeretném ajánlani a megyénk igazságszolgáltatásáról szóló úttörő, élvezetes stílusban megírt, több figyelemre méltó tudományos eredményt felmutató munkát, ami nemcsak az érdeklődő olvasók, hanem a kutatás számára is fontos adalékokkal szolgál a magyar bírósági szervezet történetéhez. „A munka, amit itt elvégeztek óriási" - írja a könyv lektora Dr. Béli Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának docense. Sokszor keservesen, siralmas állapotban lévő, rendezetlen forrásokból kellett anyagot gyűjteni hozzá, és bizonyos időszakokban nem is állt elégséges anyag rendelkezésre ahhoz, hogy érdemben nyomon lehessen követni egy-egy bíróság működését, szervezetének változásait.
Most, amikor megköszönöm a szerző-szerkesztő és a lektor munkáját, külön hadd hívjam fel a figyelmet a kötet archontológiájára, bírói névsorára, „ami mögött egészen kiváló nagy munka áll".
Az igazságszolgáltatás történelmének, múltjának megismerése elsősorban nekünk, bíróknak jelent izgalmas, helyenként megrendítő, megható, vagy éppen mosolyt fakasztó pillanatokat, élvezetes olvasmányt, de számítunk mindazon olvasók érdeklődésére is, akik fogékonyak a régmúlt idők üzenetére.
Sok szeretettel, hittel és reménnyel köszöntök tehát minden olvasót!
Vissza