Előszó
A filozófia régi eredeti, több ezer éves múltra tekint vissza, az emberi kultúra szerves és elidegeníthetetlen része, nélküle ugyanúgy nem lenne teljes az életünk, mint a művészet, az erkölcs és a...
Tovább
Előszó
A filozófia régi eredeti, több ezer éves múltra tekint vissza, az emberi kultúra szerves és elidegeníthetetlen része, nélküle ugyanúgy nem lenne teljes az életünk, mint a művészet, az erkölcs és a tudomány nélkül. Ennek ellenére a filozófia nem vált ki az emberekből osztatlan elismerést, sót a mindennapi, életben feleslegesnek, értelmetlen tevékenységnek, haszontalan gondolkodásnak és időtöltésnek tartják. Végsó soron azt tartják róla, hogy l'art pour l'art, önmagáért való, a valósághoz jóformán nincs semmi köze és semmiféle eredménnyel, haszonnal nem jár. Ezt példázza a Tháleszról szóló ókori görög anekdota, amely arról szól, hogy Thalész séta közben beleesett egy gödörbe, s őt meglátva egy arra haladó járókelő megjegyezte: ilyenek vagytok ti filozófusok, az égre függesztitek a szemeteket, s nem látjátok mi van a lábatok előtt.
Thálész eredeti módon válaszolt erre: mégpedig úgy, hogy kiszámította és megállapította: nagy szőlőtermés várható, ezért sok présházat vásárolt és sok pénzhez jutott. A filozófus és görögünk, amikor újra találkozott, s az utóbbi hallott Thalész előrelátásáról, Thálész azt mondta neki: akik tudománnyal foglalkoznak, hasznosíthatnák tudásukat gyakorlati módon is, de az ő tudásuk általában nem saját hasznukat szolgálja.
A filozófia szó etimológiailag a szófia (bölcselet) és a filia (szeretet) ógörög szóból származik, a bölcsesség kedvelését jelenű, közel áll hozzá a philoszophein (filozofálni) ige. Ebben az értelemben Hérodotoszai találkozunk elsőként vele. Hérodotosz - Kroiszoszt Szolónhoz beszéltetve mondta: „Hallottam, hogy filozofálva sok országot bejártál szemlélődés végett." A filozófia terminusát Putkagorásznü fedezhetjük fel, miután „ő volt az első, aki rámutatott, hogy bölcsességgel tulajdonképpen csak Isten rendelkezik, s ezért nem akarva magát bölcsnek hívni, hanem csupán a bölcsesség barátjának vagy bölcsességre vágyakozónak, a filozófia elnevezést javasolta." (J. Maritain: A filozófia alapelemei) Elsőként filozófusnak Hérakleitosz nevezte magát, szerinte a filozófus olyan ember, aki sok dologban jártas.
Vissza