1.062.395

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Fehérvár - fehér folt

Hol volt, hol nem volt királyaink koronázó és temetkező városa?

Szerző
Budapest
Kiadó: Püski
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 102 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-9188-14-5
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Amíg a jelenkori hazai tudományosság hivatalosított fővonulatában rendszeresen összekeverik az igazságot a bizonyíthatósággal, a tudást a jólinformáltsággal, addig egy olyan vizsgálódás-, illetve... Tovább

Előszó

Amíg a jelenkori hazai tudományosság hivatalosított fővonulatában rendszeresen összekeverik az igazságot a bizonyíthatósággal, a tudást a jólinformáltsággal, addig egy olyan vizsgálódás-, illetve következtetés-sor, amilyennel az Olvasó az alábbiakban találkozni fog, semmiképpen sem tarthat igényt a tudományos jelzőre, hacsak nem tesszük mindjárt idézőjelbe a "tudomány" szót az adott összefüggésben.
Hogy a Pilis-kérdéskör esetében valóban szindrómáról, divatos kifejezéssel élve "probléma-gubancról" van szó, azt hadd szemléltessük egyetlen rövid idézeten. Szerzője a terület régészeti kutatásainak hosszú ideig legmagasabb szintű irányítója (az MTA Régészeti Kutatócsoportjának egykori igazgatója), egyben gyakorló ásatórégész: Gerevich László.
"Európa egyik leghatalmasabb folyama a Nyugatról Keletre tartó, majd Magyarország közepe táján délre forduló Duna, a római birodalomnak a Rajna mellett a legerősebb limese. A középkor két központjának, Bizáncnak és a német-római császárságnak legegyenesebb útvonala. Északi mellékfolyói itt, a nagy kanyar előtt torkollanak belé, az észak felé vezető összeköttetést is megteremtve. A Duna-kanyar különböző terményű tájak fókusza hatalmas királyi erdővel. A folyam 90 fokos kanyara miatt a vízi és szárazföldi út váltására, áruátrakodásra, esetleg hosszabb szálláshelyre volt szükség - piacok városi kifejlődésére minden előfeltétel, alkalom megnyílott. Nem véletlen tehát, hogy a magyar politika, gazdaság, stratégia és kultúra első központjai is itt alakultak ki. Ezek az előzmények megmagyarázzák, hogy miért ölelik körül az ország fővárosai, Esztergom, Fehérvár, Óbuda, a vadászatra igen alkalmas, az iparra nélkülözhetetlen pilisi királyi erdőket, melyek mélyén feküdt a pilisi királyi kolostor. Miért esik az erdő közelebbi és távolabbi vonzásába a XI. században alapított püspökségek, egyházi intézmények nagyobbik része. A közeli egyházi centrumokat elsősorban Esztergom kisugárzásaképpen már igen korán létrehozzák." Vissza

Tartalom

Előszó helyett: A Pilis szindróma (Pap Gábor)5
"Tudomány"-történeti előzmények5
Vadálló kövek - "vándorló kövek"10
Hivatkozott irodalom15
Az eltűnt székesfehérvári "királyi bazilika"16
Fehérvár - fehér folt16
Előzetes16
A metszetek16
A francia metszet29
A szintmagasságok34
Az ásatások39
A római kövek39
... és a szarkofág43
Érdy "királysírja"47
A csontok63
Az ékszerek67
A sarkantyú67
A karperec68
A kard70
A jogar71
A feszület71
A gyűrű72
A melldísz72
A korona73
Végül76
Hivatkozott irodalom78
Fehérvár - ezüst vár? (Pap Gábor)81
Egy elképzelés színe és visszája81
Megjegyzések Szörényi Levente: az eltűnt ősbuda nyomában című tanulmányhoz (Bradák Károly)85
Felhasznált irodalom97
Térképmellékletek98
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem