Előszó
A műveletek és folyamatok tantárgy feladatai. Az élelmiszer-készítmények sokaságát az élelmiszeripar állítja elő. Az élelmiszeripar több iparágra oszlik. Ilyen iparág például a konzerv-, cukor-, hús-, malom-, tej-, szesz-, a baromfiipar stb.
Az élelmiszeriparban a nyersanyagok növényi és állati - tehát mezőgazdasági - eredetűek, pl. a gyümölcs-, zöldség- és gabonafélék, a hús, tej, tojás stb. Az iparágakban ezeket a nyersanyagokat - vagy más iparágak termékeit - dolgozzák fel késztermékké, élelmiszerré.
A feldolgozás során a nyersanyag főleg a gépek, gépi berendezések segítségével és egyre kisebb mértékben kézi erő útján megváltozik. A változás azt eredményezi, hogy egy vagy több nyersanyagból fogyasztásra alkalmas terméket kapunk.
Például: a zöldborsókonzerv készítése folyamán a borsószemeket megfőzzük. A változás ebben az esetben a megfőtt borsó előállítása. A cukorgyártás során a cukorrépából vízzel kioldjuk a cukrot, majd a levet felmelegítjük, sűrítjük a víz elpárologtatása céljából. A változtatás ebben az esetben a hőmennyiség közlésének eredményeként jött létre azáltal, hogy a víz egy részét eltávolítottuk. Az alkohol előállítása folyamán - a cukor vizes oldatából erjesztéssel - a mikroorganizmusok életműködésével híg alkohololdatot nyerünk. Az oldatot melegítjük, s közben az alacsonyabb forráspontú alkoholt elpárologtatjuk, majd hűtéssel cseppfolyós halmazállapotúvá alakítjuk. A változás itt részben biológiai életműködés eredményeként lejátszódó kémiai változás, részben a hőmennyiség közlése következtében jött létre azáltal, hogy az alkoholt elválasztottuk a víztől.
A példákból kitűnik, hogy az élelmiszer-ipari nyersanyagok változásai többfélék, és egyetlen anyagon többféle változás is lefolyhat. Például a borsószemekben a fehérjék kicsapódnak, vagy az „élő" anyag „holt" anyaggá válik. Ez a kémiai jellegű változó?- Ha a cukorrépából kioldjuk a cukrot, fizikai változás megy végbe, hasonlóan a víz elpárologtatása is fizikai változást idéz elő. Az alkohol előállítása során a cukoroldatot erjesztjük, tehát biológiai változásról beszélhetünk. Az alkohol desztillálása pedig fizikai változás.
A fizikai, kémiai és biológiai jellegű változásokat a nyersanyagokon különböző behatásokkal idézhetjük elő. Az élelmiszeriparban a behatások többnyire fizikai jellegűek. Az előbbi példában a zöldborsószemekben a kémiai változást melegítéssel, hőmennyiség közlésével értük el, tehát fizikai behatással. A cukrot víz áramoltatásával oldjuk ki, ez ismét fizikai behatás, hasonlóan az a lé forralása, az erjesztés folyamán a keverés, hűtés, melegítés.
Azonos fizikai behatással a nyersanyagtól és a körülményektől függően különböző változást idézhetünk elő. Az előbbi példákban mind a három esetben hőmennyiséget közöltünk más és más céllal.
Vissza