Fülszöveg
Csen Csen, a pekingi gimnazista az 1960-as évek kulturális forradalma idején az elvakult vörösgárdisták tombolása elől önkéntes száműzetésbe vonul a kínai-mongol határon lévő Ölön-pusztára, ahol pásztorként éli mindennapjait. Lenyűgözve tapasztalja, hogy Dzsingisz kán leszármazottai, a bölcs öreg pásztorok milyen harmóniában élnek a természettel, és mennyi mindent tudnak a farkasokról, akikben egyszerre látják a szövetségest, a bálványt és a halálos ellenfelet. Ezt az érzékeny harmóniát és mélyen szellemi közösséget zúzzák szét a kommunista modernizátorok, amikor a haladás jegyében elrendelik a farkasok kiirtását. Csen Csen keserű tehetetlenséggel szemléli az ijesztő természeti következményeket, miközben már szinte túl sokat tud a mitikus farkasokról, a „farkaslelkületről", s a pusztai állatok iránti figyelme előbb odaadássá, majd mély, megszállott tiszteletté alakul. Ennek jegyében határozza el, hogy nem törődve sem a pásztorok, sem a hivatalos emberek rosszallásával, foglyul ejt...
Tovább
Fülszöveg
Csen Csen, a pekingi gimnazista az 1960-as évek kulturális forradalma idején az elvakult vörösgárdisták tombolása elől önkéntes száműzetésbe vonul a kínai-mongol határon lévő Ölön-pusztára, ahol pásztorként éli mindennapjait. Lenyűgözve tapasztalja, hogy Dzsingisz kán leszármazottai, a bölcs öreg pásztorok milyen harmóniában élnek a természettel, és mennyi mindent tudnak a farkasokról, akikben egyszerre látják a szövetségest, a bálványt és a halálos ellenfelet. Ezt az érzékeny harmóniát és mélyen szellemi közösséget zúzzák szét a kommunista modernizátorok, amikor a haladás jegyében elrendelik a farkasok kiirtását. Csen Csen keserű tehetetlenséggel szemléli az ijesztő természeti következményeket, miközben már szinte túl sokat tud a mitikus farkasokról, a „farkaslelkületről", s a pusztai állatok iránti figyelme előbb odaadássá, majd mély, megszállott tiszteletté alakul. Ennek jegyében határozza el, hogy nem törődve sem a pásztorok, sem a hivatalos emberek rosszallásával, foglyul ejt egy farkaskölyköt, hogy mindent kockára téve fölnevelje magának a saját farkastotemét...
Jiang Rong könyve nagyszabású kalandregény, történelmi, filozofikus mélységű eposz (több kritikusa említette ezzel kapcsolatban Az utolsó kínai császárt), amely ember és farkas spirituálissá növesztett kapcsolatán keresztül nem csak a természet pusztulására, hanem az emberii lélek romlására is figyelmeztet.
A Jiang Rong (Csiang Zsung) név - álnév, a szerző a regény 2004-es megjelenése óta őrzi inkognitóját. A nemzetközi sajtóban megjelent, egymásnak ellentmondó értesülések szerint az író 1945-ben vagy 1946-ban született, hőséhez hasonlóan ifjúkorában hosszabb ideig élt a kínai-mongol határvidéken. Miután visszatért a fővárosba, társadalomtudományi tanulmányokat folytatott. Jelenleg a Pekingi Egyetemen tanít.
A Farkastotem az első regénye, amellyel számos irodalmi díjat is nyert. A könyv hivatalos- és kalózkiadásokban több millió példányban fogyott Kínában (ennél többen állítólag csak Mao Vörös könyvecskéjét olvasták), minden idők legdrágább kínai filmje készül belőle, és 2008 folyamán húsz országban jelenik meg szerte a világon.
Vissza