Előszó
Farkasgyepű és környéke a közel ötezer négyzetkilométernyi Bakony hegység része. A kis falvak megkapó szépsége, erdeinek nyáron kellemesen hűsítő, tiszta levegője, a hegyet-völgyet járó turistákat, kirándulókat körülölelő csend, patakjainak halk csobogása felüdülést jelent a pihenni, kikapcsolódni vágyóknak. A bakonyi erdők mindazt nyújtják, ami a modern világ emberének egészsége megóvásához szükséges. Mindezek mellett a táj szépsége, a növény- és állatvilág gazdagsága, az itt élők szíves vendégszeretete és a sok látnivaló hosszú ideig tartó élményt jelent. A gépkocsival kirándulók jó utakon haladhatnak céljuk felé, s útközben megpihenhetnek egy-egy hangulatos kisvendéglőben vagy autóspihenőnél. A gyalogos turisták jól kiépített, jelzőtáblákkal ellátott utakon barangolhatják be a tájat.
Aki igazából meg akarja ismerni a környéket, az erdei világot, annak minden évszakban el kell jönnie, mert az erdő mindig más arcát mutatja. A lombfakasztó tavasz, a virágnyitó nyár, az erdőt pompázó, tarka színekbe öltöztető ősz, a végtelen csendben hópaplanos vagy éppen hóförgeteges tél mindig más élményt jelent. A napsütéstől fehéren szikrázó, hóval belepett táj mozdulatlansága éppúgy gyönyörködtet, mint a szarvasok futása, az őzek iramodása, az ezernyi madárhang.
Aki a nagyobb séták nélküli pihenést választja, élvezheti a gyógyhatású, ózondús levegőt, az itt egész évben barnító hatású napfényt, megkóstolhatja a jellegzetes bakonyi paraszt-, betyár- és vadételeket, amelyek igazi gasztronómiai különlegességek.
Farkasgyepűnek és környékének jelentős gazdasági értékei is vannak. Évszázadokon át az erdő volt az egyetlen kincse, annak fái, vadgyümölcsei, gombái, legelői, számtalan vadja. Mára világhírre tett szert az iharkúti bánya, amely a töbörszerűen települt bauxit lelőhelye, ahonnan tehergépkocsik karavánja viszi az ércet a kislődi vasúti rakodóra. A herendi gyárban gyönyörű porcelán tárgyak kerülnek ki a kézifestők keze alól, s újra termel a városlődi majolikagyár. Új élet ez ma már, amely mellett jól megfér az erdei motorfűrészek hangja, a fát közelítő traktorok dübörgése.
A rohanó, zajos hétköznapok után a csendre, kikapcsolódásra, nyugalomra vágyók a szubalpin klímájú Farkasgyepűn és a környező községekben egyaránt jól érezhetik magukat. Az országutakat kerülve, kis erdei utakon, ösvényeken úgy juthatnak egyik faluból a másikba, hogy tavasztól őszig csak az erdő csendjével, a mezők virágaival vagy a tél havas végtelenjével találkoznak. Így fedezhetik fel hazánk e kis gyöngyszemét.
Vissza