Előszó
"...vesszőfonó készség és hajlam úgyszólván vérében van népünknek."
(A Magyarság Néprajza)
Ezekkel a biztató szavakkal buzdítunk minden érdeklődőt a kosárfonással való megismerkedésre, amely az...
Tovább
Előszó
"...vesszőfonó készség és hajlam úgyszólván vérében van népünknek."
(A Magyarság Néprajza)
Ezekkel a biztató szavakkal buzdítunk minden érdeklődőt a kosárfonással való megismerkedésre, amely az egyik legszebb kézműves mesterségünk, és mivel még a mai napig sem tudták gépesíteni, így minden kosár az emberi kéz ügyességének lenyomatát őrzi.
Könyvünkben rövid történeti visszatekintés mellett, a teljesség igénye nélkül mutatjuk be a mesterség legáltalánosabb technikáit, és alapanyagai közül a fűzvesszőt és a peddingnádat. Nem egy hagyományos kosárfonótankönyv megírása volt a célunk, hanem az, hogy a különböző kosarak fonástechnikáinak bemutatásán túl egyéb ötleteket is adjunk arra, hogy mi minden készíthető még ezekből a könnyen fonható, növényi anyagokból.
A Galéria című fejezet fotói mellett található rövid ismertetők azt is hivatottak elérni, hogy a kézművesség iránt nyitott amatőröknek rálátásuk legyen a számtalan kosárfonási módszerre és az anyagok felhasználási lehetőségeire.
Nem titkolt vágyunk az, hogy a könyv megjelenése után nagyobb számban jelentkezzenek a lelkes érdeklődők a kézműves iskolák kosárfonó-tanfolyamaira, hogy aztán megtanulva ezt a csodálatos mesterséget, szabadon alkothassanak. A könyvekből megtanulható egyszerűbb technikák mellett mindig vannak bonyolultabbak is, amelyeket jobb, ha a gyakorlatban mutat meg egy kosárfonómester. Az élőben látott és kipróbált fogások otthoni felidézésére is nagyon hasznos ez a könyv. A gyakorlásra szánt idő azonban semmivel sem pótolható.
Bátran fogjunk hozzá tehát a munkához, és készítsük el a nekünk tetsző darabokat a leírások és képek alapján. Természetesen a teljesen kezdők először a gúzzsal és a kenyereskosárkával kezdjék.
Szeretettel nyújtjuk át e kötetet a kosárfonás régi és leendő szerelmeseinek.
a Szerzők
Vissza