Előszó
Miért kell a fát szárítanunk?
A faipar túlnyomórészt száraz fát használ fel. Nedves fát feldolgozni nem szabad, mert az sok hátránnyal jár.
1. A leglényegesebb hátrány, hogy feldolgozás közben...
Tovább
Előszó
Miért kell a fát szárítanunk?
A faipar túlnyomórészt száraz fát használ fel. Nedves fát feldolgozni nem szabad, mert az sok hátránnyal jár.
1. A leglényegesebb hátrány, hogy feldolgozás közben vagy után a fa megszárad, s emiatt összezsugorodik, alakját, méreteit megváltoztatja. Ennek következtében a nedvesen összeillesztett darabok szétesnek.
2. A nedves fa nem festhető és nem politúrozható, általában felületkezelésre nem alkalmas.
3. A nedves fát nem lehet ragasztani.
4. A nedves fát sokkal jobban veszélyezteti a gombák támadása: fülledés, korhadás, mint a szárazat.
5. Nedves fa szállítása esetén a raksúly bizonyos része - néha csaknem a fele - fölös teher.
Mind e hátrányok régóta közismertek, ezért a fát általában kiszárítva dolgozzák fel. Régebben kizárólag természetes úton száradt a fa, szárításához külön berendezést nem használtak. Ma azonban az ipar túlnyomórészt mesterségesen szárított fával dolgozik; különféle berendezésekkel állítják elő a fa szárításához szükséges hőt és a légmozgást.
Hogyan szárítják a fát?
Bár a mesterséges szárítás az utóbbi évtizedek alatt óriási tért hódított, azért a természetes szárítás is fennmaradt, sőt azt is jelentősen korszerűsítették. Újabb módszereket vezettek be mind a kidöntött rönk, mind a felfűrészelt faanyag szárítására. Ilyen módszerek pl., hogy a döntésre kijelölt fa kérgét és legkülső évgyűrűit - a talajszint fölött kb. 50 cm-rel - hat héttel a döntés előtt körülvágják, vagy a kidöntött fát teljes lombozatával együtt fektetik, vagy a rönköt rövid szakaszokra szabják, és kéregtelenítik stb. A fűrészáru természetes szárításának gyorsítására vagy lassítására (néha ez is szükséges a károsodás elkerülése végett!) a szovjet kutatók különleges máglyázási módokat kísérleteztek ki, melyeknél tekintetbe veszik az uralkodó szélirányt, a napsugárzás irányát, gyakoriságát és egyéb helyi, meteorológiai adottságokat.
Vissza