Előszó
Ez a jegyzet tartalmazza a soproni Erdészeti és Faipari Egyetem faipari Mérnöki Karán a IV. éves faipari mérnökhallgatók részére először az 1960/61. majd a további tanévekben leadott anyagot. A jegyzet és az előadások anyaga felöleli mindazt, amit az Egyetem tanterve a Faipari Géptan II. tantárgy keretébe utalt.
A tanterv felépitésének megfelelően a Faipari Géptan tantárgy három félévben kerül előadásra.
Az 1962 év végén megjelent Faipari Géptan I. c. jegyzet tartalmazza a TMK elemeit, az általános forgácsolás-elméletet és a fűrészgépeket.
A most közrebocsátott Faipari Géptan II. c. jegyzet tartalmazza:
- az alkalmazott forgácsoláselméletet
- a furnér- és rétegelt lemezgyártás gépeit
- a fagyapotgyártás gépeit
- a présgépeket
- a gyalu és marógépeket
- a fúrógépeket
- a faesztergagépeket
- a csiszológépeket
Az előkészületben lévő Faipari Géptan III. c. jegyzet fogja tartalmazni:
- a forgácslapgyártás gépeit
- a farostlemezgyártás gépeit
- a felületkezelés gépeit
- a különleges faipari szerszámgépeket
- a kézi famegmunkáló gépeket
- a szer számkarbantartás gépeit
Az egyes gépcsoportok tárgyalásánál a szükséges mélységig kitérek a forgácsolás-elmélet speciális vonatkozásaira és a felszerszámozásra, valamint a gépek üzemeltetésére, szerkezeti felépítésére és karbantartására. Az anyag összeállítása során elsősorban arra törekedtem, hogy didaktikailag helyes felépítésben nyújtsam át a hallgatóságnak mindazt, amivel a faipari üzemekben folytatandó mérnöki gyakorlatuk és tevékenységük során nap mint nap kell hogy foglalkozzanak. Külön súlyt fektettem az üzemek magasabb gépesítettségű fokának elérése érdekében folytatandó tevékenység elősegítségére, külön kitértem a gépek gépsorokká való kapcsolására, valamint az egyes gépek és berendezések világszínvonal- állására.
Vissza