Előszó
A szabványok a rendszeresen ismétlődő műszaki-gazdasági feladatoknak a népgazdaság érdekeit legeredményesebben szolgáló és az érdekeltekkel egyeztetett megoldási módjait határozzák meg. A szabványosítással a fagazdálkodásban éppen úgy, mint más népgazdasági ágazatokban elő kell segíteni:
- a műszaki fejlesztési feladatok és koncepciók megvalósítását,
- a termelés gazdaságosságát,
- a gazdasági kapcsolatok műszaki megalapozottságát és koordinációját,
- a minőség fejlesztését,
- a fogyasztók érdekeinek védelmét,
- az élet, az egészség és a vagyon védelmét, valamint
- a nemzetközi munkamegosztás és együttműködés érdekében elfogadott nemzetközi egységesítési ajánlások és határozatok hazai érvényesítését. (29/1968. (VII. 13.) Krom. sz. rendelet)
Az állami szabványok lehetnek:
- Magyar Népköztársasági Országos Szabványok (jelük: MSZ), kiadja a Magyar Szabványügyi Hivatal,
- ágazati szabványok, melyeket az ágazati miniszterek adnak ki, például a fagazdasági ágazati szabványokat a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Miniszter. (E szabványok jele: MÉMSZ).
Az állami szabványokon kívül lehetnek még vállalati (házi) szabványok is, melyeket vállalatok, trösztök, egyesülések, intézetek, intézmények, szövetkezetek saját vagy az igazgatásuk alá tartozó szervek közös használatára adhatnak ki. Irányadó szabványok az MSZ-ek; az ágazati valamint a vállalati szabványok nem tartalmazhatnak az MSZ-ekkel ellenkező előírásokat.
A szabványok általában kötelező hatályúak és az állami szervekre, állami, szövetkezeti és társadalmi gazdálkodó Szervezetekre (szocialista szektorra) terjednek ki, de kiterjeszthetők a magánkisiparra és a magánkereskedelemre is.
Vissza