Előszó
Épp most harminc éve...
A nagy orosz birodalmat szörnyűséges háború dúlta fél. A cár, az oroszok hajdani uralkodója, és a nagyurak, akik az országra szabadították a pusztulást, nem sokat törődtek...
Tovább
Előszó
Épp most harminc éve...
A nagy orosz birodalmat szörnyűséges háború dúlta fél. A cár, az oroszok hajdani uralkodója, és a nagyurak, akik az országra szabadították a pusztulást, nem sokat törődtek szegény nép sorsával. A maguk örömét és gazdagodását keresték s észre sem vették, hogy éhínség, ragályos betegség és ezer más csapás sújtja az ország sokmillió lakosát.
Elárvult gyermekek százezrei lepték el az országutakat. Koldultak, bekéredzkedtek módosabb házakba: az éhségtől, fagytól reszkető kis gyermekszájak egy falat kenyérért könyörögtek ... A nép végül is elunta ezt a szörnyűséges világot. Föllázadt a cár és a nagyurak ellen. Elhatározta, hogy most már ő maga vezeti az ország ügyeit. Ezt nevezi a történelem a nagy orosz forradalomnak.
Az eredmény hamarosan megmutatkozott. Végét szakították a háborúnak, az elhanyagolt földeket újra bevetették, a porig égetett házakat felépítették s az apátlan-anyátlan gyermekeknek is otthont adtak, ahol tanulással, játékkal és a munkás életre való készülődéssel tölthették idejüket.
A Szovjet Birodalom - így hívják Oroszországot a nagy forradalom diadala óta - azóta is a legnagyobb szeretettel, megértéssel és bőkezűséggél bánik a gyermekekkel. Sehol annyi szép játék, mesekönyv, tanszer, mulattató szórakozás, mint a Szovjetunióban.
E nagyszerű mesekönyvekből választottuk ki ifjú olvasóink számára az egyik legszebbet, Jan Larry pompás művét, mélynek címe: „Ezer kaland erdőn-mezőn."
Míg e szép történet lapjait forgatjátok, szórakozást és tanulságot merítve a regény hőseinek: Germogén tanár úrnak s a kis Karinak és Valinak kalandjaiból, gondoljatok szeretettel a Szovjetúnió sok millió gyermekére, mert a béke és a boldog napsugaras élet legbiztosabb útja, ha jó szomszédainkkal megértjük és megszeretjük egymást.
Jó mulatást és hasznos időtöltést kíván a Kiadó.
Vissza