Előszó
Nem kell bizonygatni, hogy az ember foglalkozása, munkája meghatározza egész életét. Pályát választani tehát csak megfontoltan, nagy körültekintéssel szabad. Ennek viszont két alapvető követelménye...
Tovább
Előszó
Nem kell bizonygatni, hogy az ember foglalkozása, munkája meghatározza egész életét. Pályát választani tehát csak megfontoltan, nagy körültekintéssel szabad. Ennek viszont két alapvető követelménye van: ismernünk kell önmagunkat és azokat a lehetőségeket, szakmákat, foglakozásokat, melyek közül válogathatunk. Az önismerethez nagy segítséget adnak a szülök, barátok, pedagógusok, pályaválasztási tanácsadók, alkalmassági vizsgák, sőt irányíthatnak is egy-egy foglalkozás felé. A szakmákat, foglalkozásokat pedig részben a gyakorlat alapján, részben pedig kiadványokból, könyvekből, filmekből ismerhetjük meg.
A mi kis foglalkozási "szótárunk" is segíteni szeretne. Elsősorban az általános iskolát most végző gyerekeknek készült: ezekből a foglalkozásokból is választhatnak. Nem soroljuk fel tehát az összes foglalkozást (több mint ötezer van belőlük), nem is válogattunk különféle jól meggondolt rendszerek szerint, csupán azt akartuk megmutatni, hogy az ismertetett nyolcvanöt foglalkozás, szakma mit takar, s milyen út vezet hozzájuk.
Mégis miért erről a nyolcvanöt foglalkozásról írunk? A Pályaválasztási Tanácsadó Intézethez küldött érdeklődő levelekben ezek a foglalkozások igen gyakran előfordulnak. Sokszor tévedések, a valóságnak meg nem felelő elképzelések kapcsolódnak egyikhez-másikhoz. Az is előfordult, hogy tetszetős, jól fizető "szakmának" gondoltak alkalmi munkákat (pl. a maneken), vagy az egyetemi képzést igénylő piackutatót vásári, piaci ellenőrnek hitték... Reméljük, hogy könyvecskénk helyesen tájékoztat a foglalkozásokról, a valóban segít az esetleges tévhitek eloszlatásában.
Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy a pályaválasztási tanácsadók további felvilágosításokkal szolgálnak. Forduljanak hozzájuk bizalommal.
Vissza