Előszó
Régi adósságot igyekszünk törleszteni jelen kötetünk közreadásával. Úgy vélem, településünk nem mindennapi tisztelettel és figyelemmel adózhat annak a hányatott sorsú „utolsó révészlegénynek",...
Tovább
Előszó
Régi adósságot igyekszünk törleszteni jelen kötetünk közreadásával. Úgy vélem, településünk nem mindennapi tisztelettel és figyelemmel adózhat annak a hányatott sorsú „utolsó révészlegénynek", „parasztköltőnek", közéleti embernek, aki nemcsak kétkezi munkájával, hanem sajátos írásaival is szolgálta a Balatont s szűkebb pátriáját, Révfülöpöt. Felvetődik a kérdés: honnan a késztetés a tónak és környékének mind teljesebb megismerésére és a kényszer az ismeretek és a tudás rögzítésére és továbbadására?!
Ki tudja! Talán a sors különös ajándéka!
E kötet megjelentetésével úgy gondoljuk, hogy napjainkban, amikor úgy megyünk, rohanunk el környezetünk természeti, történeti szépségei, emlékei mellett, amikor financiális, egyeseknél létfenntartási gondok megoldódása jelenti az örömöt, olyankor különösen nagy szükség van felszabadult nevetésre, elgondolkoztató és erőt adó tanulságos gondolatokra. Különösen szükség van a nem tollforgatói mesterségből született, hanem az ösztönös tehetségből kibontakozó „amatőr", az életviszonyokat belülről megélő szemléletmódra.
Nagy Lajos írásai önmagukért beszélnek!
Rögzítenek környezetet, munkát, bizonyos eseményeket, hangulatokat. Néha prózai, csattanóval végződő történetben, néha lírai versben. Ezért is különleges, nem mindennapi olvasmányok ezek, bár Eötvös Károly Balatoni utazások c. kötetének megjelenése óta nehéz szebben, érdekfeszítőbben írni a magyar tengerről és környékéről. De bensőségesebben talán igen. A kötet születésének története van! Az 1960-70-es években Nagy Lajos bácsi régi írásait, verseit kis füzetekbe másolta és régi ismerőseinek, segítőinek, s különféle szakembereknek ajándékozta.
Vissza