Előszó
Orvostudományunknak nincs még egy olyan problémája, amely terjedelmében annyira szétágazó, jelentőségében annyira súlyos és következményeiben annyira az emberiség élő testéve vágó volna, mint a tuberculosis. Tehát nem ismerünk még egy olyan megbetegedést, amely ellen való védekezéssel kapcsolatosan annyira résen kellene állani az egész emberi társadalomnak, annak legkisebb egységétől, a családtól kezdve, a magasabb társadalmi alakulatokon keresztül egészen a legmagasabb fórumig: az állam hatalmi szervezetének képviselőjéig.
A külföldhöz képest annyira elszomorító magyar tuberculosis-statisztika megköveteli tőlünk azt, hogy ez a résenállás ebből a feltételes módból a parancsoló módba kerüljön. Résen kell álljunk mindannyian, meg kell szerveznünk a nagy összefogást, meg kell mielőbb indítanunk hazánkban is a tuberculosis elleni «szent harcot».
A sacra bataglia antitubercolare Olaszországban diadalt aratott, mert nagy lendülettel, állami és társadalmi szoros összefogással indult. Hazánkban sem rajtunk, orvosokon múlott a csata megnyerése; sőt újabban egészségügyi kormányzatunk részéről ez irányban igen nagy érdeklődés és élénk tevékenység mutatkozik. Ennek a harcnak erőteljes lendületet egyedül a törvényhozás adhat, főleg a szociális biztosítás terén hozandó generalis intézkedéseivel.
Úgy gondoltuk: könyvünknek mindez aktualitást ad akkor, amidőn e terjedelmes kérdés-komplexumot minden oldalról megvilágítani iparkodunk. A szerkesztésnél szemünk előtt nemcsak a szakorvos érdeklődése állott, hanem főleg a gyakorló orvosé, aki a gümőkór legváltozatosabb problémáival gyógytó, vagy más társadalmi tevékenysége alkalmával lépten-nyomon találkozik.
Munkánk legfőként az extrapulmonalis gümőkór különféle megjelenési alakját tárgyalja. E tárgykör ismertetését teljessé teszi Ángyán professzor könyve, amely a légzőszervek megbetegedéseivel kapcsolatosan a tüdőtuberculosis fejezetét is adja és amelyet a Magyar Orvosi Könyvkiadó Társulat - a kézirat beérkezése után - a jövő év könyvilletménye gyanánt nyujt a tagjainak.
Hálás köszönetet kell mondanunk munkatársainknak, akik ezen munka keretében, átérezve a kérdés tárgyalásának nagy jelentőségét, dolgozataikkal megtiszteltek.
Különösen kegyelettel kell megemlékeznünk néhai Buday professzor dolgozatáról, amely, mint az ő utolsó munkája lát e keretben napvilágot és amelyet a Budapesti Kir. Orvosegyesület jutalmazására tartott méltónak.
Őszinte köszönet illeti meg a Magyar Orvosi Könyvkiadó Társulatot, hogy e tárgykör ismertetését ilyen előkelő keretben tette lehetővé.
A szerzőtársaknak ez a harmonikus együttműködése, amely e könyv létesüléséhez hozzájárult, legyen példája a nagy összefogásnak, amely a tuberculosis-kérdésben egy táborba kell hozzon államot, társadalmat egyaránt.
Vissza