Előszó
Jelen jegyzet azért íródott, hogy segítséget nyújtson a Szentírást tanulóknak abban, hogy elméleti egzegetikai és bibliakritikai tanulmányaikat a gyakorlatban is megtanulják alkalmazni. Néhány...
Tovább
Előszó
Jelen jegyzet azért íródott, hogy segítséget nyújtson a Szentírást tanulóknak abban, hogy elméleti egzegetikai és bibliakritikai tanulmányaikat a gyakorlatban is megtanulják alkalmazni. Néhány perikópa részletes elemzésén keresztül mintát kívánunk adni részükre, hogy lássák, hogyan kell feldolgozni a Szentírás egy-egy szövegrészletét.
Elsőként a legfontosabb tudnivalókról és a munka menetéről szólnék néhány szót.
- Válasszuk ki az elemzendő perikópát, de vigyázzunk, hogy az mindig valamilyen egységet alkosson. Legyen bár parabola. Jézus-beszéd, egy kerek történet vagy akár egy átvezetés.
- A szöveg megválasztása után a legfontosabb tennivaló az adott perikópa műfajának a meghatározása. Lehetséges, hogy körülíráshoz kell folyamodnunk, mert nem illik bele a Bibliában talált műfaj az európai műfajok kategóriáiba.
- A következő lépés a szöveg szerkezeti felépítésének a meghatározása. Eközben a feltáró munka közben derül fény az esetleges betoldásokra, hozzáadásokra is.
- Ezután a perikópa ágyazottságával, közelebbi összefüggéseinek a meghatározásával kell foglalkoznunk. Fontos lehet tudnunk például, hogy egy parabola a parabola-gyűjteményben van, vagy egy beszéd Jézus szenvedésének történetében van elhelyezve.
- A következő feladatunk a perikópa "Sitz im Leben"-jének meghatározása. Vagyis megpróbáljuk rekonstruálni azt az eredeti szituációt, amelyben a szövegrész keletkezett. Ez meghatározza a perikópa felépítését is. Itt kerülhetnek szóba olyan szokások is, amelyek esetleg fényt derítenek a rejtett értelemre.
- Ezután a perikópa párhuzamos helyeit vizsgáljuk. Az eltéréseknek mindig a szerző szándékára vagy forrásaira utaló jellege van. Sok esetben egy párhuzamos történetben ezekben az eltérésekben fogalmazódik meg a szerző sajátos értelmezése.
Vissza