Előszó
örömmel és izgalommal szerkesztettük ezt a kis könyvecskét abból az alkalomból, hogy a kelenföldi evangélikus templomot 70 évvel ezelőtt, 1928. október 21-én szentelte fel D. dr. Raffay Sándor püspök.
"Evangélikusok Kelenföldön" a címe könyvünknek, de akik egy kicsit is tájékozottak, tudják, hogy Kelenföld csupán egy része a XI. kerületnek. Gyülekezetünk neve Budapest-Kelenföldi Evangélikus Egyházközség, de az egész XI. kerület evangélikusai gyülekezetünkhöz tartoznak. Ezért legalább most, ebben az ünnepi kiadványban felsorolom kerületünk részeit: Spanyolrét, Hosszúrét, Örsöd, Gazdagrét, Dobogó, Sasad, őrmező, Kelenvölgy, Kelenföld, Lágymányos, Albertfalva. A Kis-Gellérthegy és a Gellérthegy déli része, valamint a Citadella is a XI. kerülethez tartozik.
Az egyetemes egyház történetében csak egy kis pont ez a hetven év, de akik részt vettek benne hosszabb-rövidebb ideig, tudják, hogy egy ilyen ünnepi kiadvány semmiképpen sem vállalkozhat arra, hogy teljes képet vázoljon a történtekről. Mégis megkíséreltük legalább vázlatosan áttekinteni a templomépítés gyönyörű, de néha keserves munkáját, a gyülekezetépítés szerteágazó szolgálatát. Az egyháztörténet mindig arról győz meg minket, hogy az Isten nagy, az Isten él és irgalmas, mert az emberi kesze-kusza vonalakból is tud egyenest húzni, az átokból is tud áldást előhozni. Ezért mindamellett, hogy hálásan emlékezünk a templom- és gyülekezetépítő "atyákra", szeretnénk Istent ünnepelni és nem embert, nem köveket, mert nagyobb volt és nagyobb van itt a templomnál és embernél!
A Kelenföldi Evangélikus Gyülekezet története is erről a valakiről, erről a nagyobbról tanúskodik. Szép ez a 70 éves épületegyüttes, a legjobban használhatóak közé tartozik, de Ige nélkül, a Nagyobb teremtő, bűnbocsátó, rehabilitáló szava nélkül csak egy értékes műemlék jellegű múzeumunk lenne. Isten évtizedeken keresztül, még a legsötétebb években is hangzó igéje tartotta meg ezt a gyülekezetet. Ezért adunk hálát neki ezzel a kiadvánnyal is.
Vissza