Előszó
Ázsia megismerésében élenjártak az utazók, a kereskedők. A föníciaiak, kínaiak, malájok, arabok már az ókorban - az európai görögöket és rómaiakat megelőzve - a sokat utazva alaposan megismerték...
Tovább
Előszó
Ázsia megismerésében élenjártak az utazók, a kereskedők. A föníciaiak, kínaiak, malájok, arabok már az ókorban - az európai görögöket és rómaiakat megelőzve - a sokat utazva alaposan megismerték Ázsia jelentős részét. A középkorban az arab kereskedők - akik révén bonyolódott le a kereskedelem Európa és a fűszerekkel, drágakövekkel, drága selyemmel teli India között - messze bejárták a tengereket és tengerpartokat.
Ázsiában az európaiak is korán felbukkantak. A velencei Marco Polo a kontinens belsejét is bebarangolta, úti élményeiről írásban számolt be. Tőle hallottak Európában először Mongóliáról, Kínáról és számtalan más helyről, ahol a nagy utazó megfordult.
Az arab származású Ibn Battuta a 14. században közel 30 év alatt kb. 120 ezer A kilométert utazott, főleg Ázsia belső részein. Emlékeit írásban hagyta az utókorra.
1498-ban a portugál Vasco da Gama Afrika megkerülésével jutott el Indiába. Ettől kezdve az európai kereskedők és gyarmatosítók egyre többen érkeztek Ázsiába.
Magyar utazók is sokat jártak Ázsiában. Ők általában szegények voltak, nem utaztak nagy kísérettel, legtöbbször csak a saját ügyességükre hagyatkozva járták be az ismeretlen vidékeket.
A legjelentősebb magyar kutatók: Körösi Csorna Sándor, Reguly Antal, Stein Aurél, Lóczy Lajos, Vámbéry Ármin, Cholnoky Jenő, Princz Gyula, Baktai Ervin, Germanus Gyula voltak. Életükről, élményeikről a könyvtárban sok könyvet találhatsz.
Vissza