Előszó
Az Európai Füzetek sorozatban másodszor jelentkezem szerzőként a tavalyi "Európai technikai jogharmonizáció a villamossági termékeknél" című könyvemet követően. Ebben a kiadványban a gépek biztonsági követelményeivel és megfelelőségük tanúsításával foglalkozó Európai Uniós műszaki szabályozással és hazai harmonizációjával szeretném az olvasókat megismertetni.
Az előzőhöz hasonlóan ez a könyv is annak a kis- és középvállalkozói rétegnek kíván ismereteket nyújtani, akik vállalkozni, kereskedni akarnak a tárgyalt témakörben és ehhez szükséges a vonatkozó európai és magyar szabályozás tanulmányozása. Ehhez kívánok olyan magyarázatokkal hozzájárulni, amelyek segítenek a gépekre vonatkozó jogszabályok megalkotásánál alkalmazott logikával megismerkedni és ezáltal megkönnyíteni felhasználásukat a gyakorlatban.
Természetesen nem kívánom felvállalni sem a gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségük tanúsításáról szóló közösségi jogszabály, sem ennek hazai harmonizációját biztosító magyar miniszteri rendelet kizárólagos és helyes értelmezésének ódiumát, de rá kívánok mutatni azon lényegi elemre, amelyek nélkül nem érthető a gépeknél az Európai Unió belső piacán már érvényesülő, a fogyasztó nagyfokú biztonságát célzó közösségi politika európai (és hazai) megvalósítása.
Ezért szükséges, hogy támaszkodva az Európa Füzetek korábbi, villamosági termékekre vonatkozó kiadványának első fejezetében az EU-beli és magyarországi műszaki szabályozásról írtakra, elhelyezzem a gépekre vonatkozó jogszabályt a technikai tartalmú jogszabályok rendszerébe.
Ezt követően a gépekre vonatkozó közösségi és új hazai jogszabályozást hasonlítom össze és segítséget nyújtok az értelmezéséhez. Listát közlök azon európai szabványokról, amelyeket fel lehet használni a követelményeknek történő megfeleltetéshez és megadom azon hazai intézményeket, amelyek szakmai segítséget nyújthatnak a gépek piaci forgalmazásához szükséges vizsgálatok, megfelelőség értékelési eljárások végzésében.
Azon túlmenően, hogy a vállalkozói és a fogyasztói körnek kíván hasznos információkat szolgáltatni a könyv, remélhetően a műszaki tervezésben és gyártásban jártas szakértők is szívesen fogják használni, hiszen olyan területet érint, amely a teljes magyar külkereskedelmi termékforgalom közel harmadát jelenti és amelynek az EU-ba irányuló exportértéke 1998-ban 5 milliárd dollár volt. Aktualitását pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az európai jogszabályzást a gépekre harmonizáló hazai rendelkezés 1999. március végén jelent meg.
Vissza