Előszó
Előszó
„Az Értől az Óceánig" Ady soraira bukkan az olvasó e könyv vége felé. Telitalálat. Összefoglalja a kötet egész mondanivalóját. Ezért hozom ide előre mottóként. Hiszen - majd látjuk - a szerzőt, szerkesztőt Ady idézett gondolata irányítja.
Bihari József Európa útján a Tápió-vidék művelődéstörténeti emlékeivel címen megjelenő dokumentumkötetéről van szó. Ki az, aki ilyesmit szerkeszt? Ki az, aki kiadja és ki az, aki elolvassa?
Aki járatos a helytörténeti irodalomban, a muzeológiában, művelődéstörténetben, az jól ismeri Bihari József nevét. A szakmai körökön túl a Tápió-vidék, a szülőföld népe pedig e táj lokálpatriótájaként ismerheti. Számos munkájában fejezte ki ragaszkodását ehhez a talpalatnyi földhöz, a Tápió folyását követő falvakhoz, településekhez. Most, íme, egy újabb nagyigényű munkával adja tanújelét ennek az őszinte ragaszkodásnak. A tudnivágyó olvasó szerencséjére akadtak nagylelkű, megértő mecénások, akik pénzükkel, tekintélyükkel segítették a kötet megjelenését. Hálával nem a szerző-szerkesztő, az olvasó tartozik nekik.
A könyv nagyralátó címe, amely európai összefüggésekbe helyezi a Tápió-vidéket, aránytévesztést sejtet, akadnak majd, akiket a cím ironizálásra késztet. De elmúlik az ironizáló kedve annak, aki kézbe" veszi és olvasva a végéig le nem teszi ezt az izgalmas müvet. Nem sokat kell lapozni, hogy kiderüljön: Európa kellős közepén vagyunk, amikor akár képzeletben, akár a valóságban ezen a tájon bolyongunk. A könyvet letéve már magunkénak érezzük a Tápió világát. Bihari József óriási leleménye, hogy dokumentumok bemutatásával bizonyítja, a Tápió mente jó termőföldje nemcsak a gabonának, ipari növényeknek, gyümölcsnek, jószágnak, hanem a magyar szellemeknek is. A kötet elején olvasható vallomásával bizonyítja, hogy a dokumentümok felkutatásán túl társalkotója a közölt naplóknak, útirajzoknak, beszámolóknak, esszéknek és adomáknak. Látszik, otthon van szülőföldjén, szereti és ismeri, ezért tudja, mit hol keressen.
Bihari József szerkesztői módszere eredeti és alkotó gondolkodásra vall. Elkerüli az akkurátus krónikaírás csábításait, ahol az esemény az" idő nyomába lép. Nem engedi, hogy az idő a gondolatnak elébe vágjon. Ve-
3
Vissza