Előszó
Jelen könyvecske rendeltetése, hogy a rádióhirmondó állomások felismerését és megállapítását elősegítse. E célból az adóállomások nevei és jellemző adatai országonként vannak csoportosítva. Az országok és ezeken belül az állomások nevei abc sorrendben következnek.
Az ország neve után álló jel (MEZ, OEZ, stb.) az országban használatos időszámítást mutatja.
Az állomás neve után következik az adóenergiája kw-okban. A különböző jelek magyarázata: Kj kezdő jel, amellyel a műsort kezdi, Szj szünetjel és Vj vég jel, amellyel befejezi a műsort. B az állomás legjellemzőbb bemondását, Bef a befejező, bucsuzó bemondást jelenti. A bemondás utáni zárójel mutatja, hogy a bemondó férfi avagy nő. Mk (műsorát közvetíti és R (relais) rövidítésekből következtetni lehet, vajjon az állomás önálló vagy reléállomás-e. Mk és az utána következő szám mutatja, hogy az állomásnak melyek a reléállomásai.
Az állomásmutatóban: A Ausztria, B Belgium, C Csehszlovákia, D Dánia, E Észtország, F Franciaország, Fi Finnország, H Hollandia, I Írország, J Jugoszlávia, L Lengyelország, Lt Lettország, Ltv Litvánia, M Magyarország, N Németország, Na Nagybritannia, No Norvégia, O Oroszország, Ol Olaszország, R Románia, S Svédország, Sp Spanyolország, Sva Svájc, T Törökország.
Az állomás felismerése és megállapítása keresgélés közben a legegyszerűbben a következőképen történik: Például a forgótárcsa 50-es beosztásánál uj állomást hallok. Kikeresem a hozzá legközelebb eső hosszabb és rövidebb hullámon adó két általam ismert állomást. Pl. 40-en jön Berlin, 60-on Breslau. Ezek hullámhossza 283, illetve 321 m. A kérdéses állomás tehát a fedőlap állomásmutatójában a Breslau és Berlin közti 11 állomás valamelyikes. Pontos megállapitása ezen 11 állomás ismertető jeleinek figyelembevétele alapján történik...
Vissza