Előszó
A gyermekek egészséges táplálkozása a legutóbbi évtizedekig szinte egyedül az édesanyák gondja volt. Az ő munkábaállásukkal szocialista társadalmunk közös ügyévé vált, hogy meleg étel kerüljön a kisgyermekek és a diákok asztalára, mert a felnövekvő nemzedék egészséges testi fejlődésének egyik feltétele a naponkénti rendszeres, jól ütemezett és szükséglet szerinti étkezés.
A társadalmi gondoskodást legjobban példázza, hogy a gyermekélelmezés fejlesztéséről kormányunk intézkedett. Olyan feladatot határozott meg, amelynek végrehajtása mindannyiunk számára örömteli kötelezettséget jelent, vagyis annak a korosztálynak - az általános iskolai tanulóknak - a déli étkezését kell a leggyorsabb ütemben megoldani, amelyik még nem tudja magát önállóan ellátni (a még kisebbek, az óvodások az óvodában étkeznek).
A fejlesztési lehetőségekkel számolva 1980-ig el kell érni, hogy a 6-14 éves gyermekek 45-50%-a étkezzen az iskolai étkezőhelyeken és az iskolák által szervezett csoportos formában, vendéglátóhelyeken.
Szeretnénk elérni, hogy az V. ötéves tervidőszak végére valójában minden második gyermek iskolai étkezésben részesüljön. A távolabbi cél természetesen az igény szerinti ellátás.
De mindez nem elég!
A tervezett arányok elérése mellett arra is törekszünk, hogy az ellátás a szó igazi értelmében vett gondoskodás legyen. Ezt a tevékenységünket hassa át gyermekeink iránti okos szeretet.
Nem mindenki képzett gyermekélelmezési szakember, aki ilyen feladattal foglalkozik. A jó szándék és a szakemberek által évek folyamán összegyűjtött jó tapasztalatok átvétele sokat segíthet. Ehhez kívánunk hozzájárulni a Gyermekélelmezési Vállalat lelkes kollektívája által összeállított receptgyűjtemény kiadásával, mely az ételek készítésének szakszerű leírása mellett többéves gyakorlaton alapuló, számos jó tanácsot is tartalmaz.
Meggyőződésünk, hogy ez a könyv igen hasznos útmutató mindazok számára, akikre a gyermekélelmezést bízták: az óvodai-, az iskolai konyhák vezetői, szakácsai, vendéglátó vállalatok dolgozói, akiknek szakterületük a gyermekek ellátása, vagy akik csak ezután tanulják ezt a szép szakmát, hozzásegít ahhoz, hogy célszerűbben hasznosítsuk az étkezésre fordítható forint-összeget. A tudományos alapossággal összeállított ételreceptek és a korszerű ételkészítési módok alkalmazásával az egészségesebb táplálkozás feltételeit megteremthetik. Legyen ez a könyv az ország egész területén, városokban és a falvakban egyaránt a korszerű gyermekélelmezés ösztönzője és segítője!
Vissza